עמוד ראשי » קנאביס » מניות קנאביס

מניות קנאביס: אפיק ההשקעה החם בעולם

אחת החוכמות הגדולות בהשקעות הוא לתפוס את "הדבר הבא", אותו אפיק השקעה שנמצא בחיתוליו, ובהמשך יתפוצץ ויעלה מעלה, ואיתו גם הרווחים כמובן. אנליסטים רבים ובעלי שם משקיעים על כך את כל שעותיהם, בחקירה ובמציאת אפיקים מעניינים ומתפתחים, כמו מניות קנאביס. וכמו שהם מצליחים – כך הם גם לא מצליחים, ומבזבזים הרבה כסף בדרך.
עם זאת, אחד האפיקים עליו רבים בשווקים הגלובליים מסכימים הוא מניות קנאביס. אחרי כמאה שנים בהם צמח הפלא הרפואי היה מוקצה מהדיבור ומהשוק, בעיקר בגלל חקיקה שהפכה את הגידול והצריכה של הצמח ללא חוקית ואף הובילה למלחמות חורמה רבות בין המשק למדינות, בעשרות השנים האחרונות החקיקה בתחום מתחילה להשתחרר ובכך גם אפיקי ההשקעה בתחום הקנאביס, שהופכות אותו לחמות במיוחד.
אז אם בכירים רבים לשעבר במערכת הביטחונית, כמו דן חלוץ ואהוד ברק, מצטרפים לחברות קנאביס – כנראה שגם בממשלה ובצמרת המדינה מבינים שמניות הקנאביס הם אפיק השקעה איכותי שהולך רק לצמוח בשנים האחרונות. במאמר זה נספר לכם על הרווחים הרבים מקנאביס במדינות בהן הצמח חוקי, ועל כיצד תוכלו גם אתם להשקיע בקנאביס – ואולי להרוויח לא מעט בדרך.

מדוע קנאביס הפך לשם החם הלוהט בקרב המשקיעים?

לפני הכל, מניות קנאביס הן אפיק חדש. בפעם האחרונה בה קנאביס היה חוקי, השווקים היו קטנים בהרבה והפוטנציאל של הצמח לא הובן כראוי. בכך שהוא אפיק חדש, זהו אפיק מסקרן ומיוחד, שרבים עדיין לא יודעים כיצד ישפיע על שוק הרפואה העולמי ואיך ישנה את היחס של הרופאים והרפואה לתרופות קונבנציונליות, שאת חלקן הוא יכול להחליף לחלוטין ולחלקן יכול להתווסף כתוסף משלים שמשפר את חייו של החולה.
בנוסף לכך, המחקר התפתח רבות בשנים האחרונות, הרבה תודות לעבודתם של רופאים כמו פרופ' רפאל משולם הישראלי, שגילו בקנאביס תכונות חדשות שהופכות אותו למגוון וחשוב הרבה יותר ממה שחשבו עליו לפני כן. בזכות זאת, לקנאביס יש שימושים רבים בהם הוא יכול להועיל לאנשים רבים יותר ברחבי העולם, הסובלים ממגוון רחב של מחלות. לדוגמא: סרטן, קרוהן, אלצהיימר, פיברומיאלגיה, ועוד.
אולי תתעניין בעוד מידע רפואי >>
ויחד עם מניות קנאביס רפואי, במספר מדינות ברחבי העולם הקנאביס זמין גם לשימוש אישי לצרכי הנאה. בזכות שוק זה יש מגוון נוסף ורחב הרבה יותר של אנשים המעוניינים לרכוש את הקנאביס, דבר ההופך אותו למבוקש יותר.

זינוק המחירים של הקנאביס

אחת המדינות המהוות "CASE STUDY" למשקיעים ולחוקרים ברחבי העולם היא ארה"ב. מתוך 52 המדינות האמריקניות, 11 כבר אישרו לגליזציה בשטחן. אלו הן: קליפורניה, מיין, מסצ'וסטס, נבאדה, דקוטה הצפונית, מונטנה, פלורידה, ארקנסו ואילינוי.
כל מדינה אישרה את השימוש בקנאביס במתווים כאלו או אחרים. חלקן מאשרות את הקנאביס רק כתרופה, וחלקן מאשרות להשתמש בו לשימוש חופשי לחלוטין. המגוון הרחב של המתווים מאפשר לנו לבדוק כלכלית איך מתווה כזה או אחר מניב רווח כלכלי טוב יותר או פחות, וגם מהם אפיקי ההשקעה המועדפים לקנאביס.
רבות מהמדינות, אגב, בחרו להפוך את הקנאביס לחוקי בשטחן בגלל הבעיות הכלכליות הקשות שלהן – והאפשרות לגבות מס נרחב מהקנאביס הרפואי, העוזר לקופת המדינה המידלדלת. שוק הקנאביס החוקי בארה"ב הוא מהשווקים הפורחים והחזקים בארה"ב – ולא נראה שהוא הולך לעצור:
השוק האמריקני גלגל 52 מיליארד דולר בשנה שעברה, עם עלייה של 76 אחוזים בעבודות בתחום הקנאביס, ולפי ההערכות הוא גם יגלגל מעל ל-75 מיליארד דולר עד לשנת 2022. מנתונים אלו אנחנו מבינים ששוק הקנאביס הולך להיות שווה יותר מהתל"ג של 9 (!) ממדינות ארה"ב גם יחד.
אחרי שדונלד טראמפ ביסס את קמפיין הבחירות שלו על היעלמות העבודה האמריקנית מהעולם לטובת עבודה במזרח הרחוק, אנחנו מבינים שאולי העובדים עברו מהתעשיות הכבדות – לקנאביס. בארה"ב עובדים פי 5 עובדים בקנאביס מאשר בתעשיית הפחם, שלפני כמאה שנים הייתה התעשייה החזקה ביותר בארה"ב. לפחות כרבע מיליון אמריקנים עובדים בקנאביס, לעומת קצת יותר מ-50 אלף בתעשיית הפחם.
ועוד נתון מעניין שחשוב שתדעו – בשנת 2018 הושקעו במניות הקנאביס בארה"ב 10 מיליארד דולר על ידי משקיעים. כשהשוק הולך לצמוח עד כדי כך, לא שווה שגם אתם תיכנסו?

חברות הקנאביס הישראליות

עם המספרים המדהימים של השוק האמריקני, מובן לכל ישראלי שהשוק הישראלי נמצא שנות אור מהשוק של הדוד סם. עם זאת, זו דווקא בשורה טובה לישראלים – משום שזה הופך את ההשקעות הישראליות בקנאביס לכדאיות הרבה יותר.
בתחילת 2019 אישר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לחברות פרטיות לייצא קנאביס רפואי לעולם. בכך הוא פתח שוק חדש של חברות המעוניינות לרכוב על הגל, לנצל את מומחיות החקלאות הישראלית שכבר ידועה במשך שנים רבות כטובה בעולם, ולייצר קנאביס רפואי איכותי שיביא טיפול ומזור לחולים רבים.
במקביל למהפכת ייצוא הקנאביס הרפואי, במשרד הבריאות השיקו את תקן ה-IMC-GAP, התקן המסדיר לראשונה בתולדות ישראל את נושא איכות ואופן גידול ואריזת הקנאביס. כל אדם פרטי ללא עבר פלילי יכול להגיש בקשה לגידול קנאביס רפואי בתנאי שהוא עומד בתקן הגידול והאריזה המחמיר של משרד הבריאות.
בכך, נוצרו חברות רבות שמייצרות קנאביס רפואי במטרה למכור אותו בשוק הישראלי אך בעיקר לייצאו לרחבי העולם ולהשיג בכך רווחים גדולים. תחת מסגרת זו, הרבה חברות קנאביס ישראליות נפתחות ומעוניינות לקבל רישיון על מנת למקסם את רווחיהן, וזו דרך נוספת במסגרתה מניות קנאביס של חברות רבות הופכות להשקעה חמה.
אין ספק ששוק מניות הקנאביס נמצא בפריחה מחודשת, וזאת אחרי שנים בהם הקנאביס היה מוקצה בכל רחבי העולם בשל היותו לא חוקי ובעל יחסי ציבור גרועים במיוחד. אך ייתכן שאותה מהפכה של שנות ה-70', שהפכה את הקנאביס לדבר ה"מגניב" הבא, הולכת להפוך אותו בשנות ה-20 של שנות ה-2000 לדבר המניב הבא.

חזרה למעלה דילוג לתוכן