עמוד ראשי » קנאבינואידים » מריחואנה

מריחואנה – כל השמות לקנאביס

בתחילת דרכו, הקנאביס נכנס אט אט אל התרבות והעולם שלנו, בכך שהפך לצמח שמסמל את החופש, השחרור, ההנאה והכיף. ה "מריחואנה" בשמה הנפוץ של הקנאביס,  נחקרה רבות במהלך השנים על ידי רופאים, סטודנטים ומשתמשים ובכך נחשפו גם סגולותיו הרפואיות של הצמח המופלא. לתחושות שכל משתמש בקנאביס מכיר נוספים כל עת גם תימוכין רפואיים – כאלו שמאשרים שהקנאביס הרפואי עוזר לאנשים במגוון רחב של בעיות.
הקנאביס פותר בעיות עור, משרה שינה ותיאבון, עוזר לאנשים בעלי פוסט טראומה, אנשים הסובלים מהתקפים, והתגלית הגדולה ביותר – שמריחואנה יכולה להרוג תאים סרטניים. הקנאביס הרפואי עוזר לכל כך הרבה אנשים, אך גם היום הוא לא חוקי בהרבה מדינות, מה שעורר סביבו הרבה תרבות רחוב.
לעוד מידע רפואי >>

במאמר הזה ננסה למנות את כל כינויי הרחוב המוכרים לנו של הקנאביס, ואת מקורם או משמעותם.

ירוק – אולי הקל ביותר, בעולם בו אי אפשר לומר את השם המפורש מחשש למעצר על ידי שוטר ואף חמור מכך, משתמשים בצבעו של הצמח על מנת לסמל את שמו. כך המריחואנה הפכה ל"ירוק", החשיש ל"חום" והקוקאין ל"לבן".
מריחואנה – כינוי נפוץ אבל קצת שלילי שהוצמד לקנאביס. זהו הכינוי המקסיקני לקנאביס, שהפך לפופולארי בתחילת המאה ה-20, כשמיליון מקסיקנים היגרו לארה"ב והביאו איתם את הרגלי העישון מהשכנה הדרומית. מסעות הפרסום השליליים נגד הקנאביס השתמשו בכינוי הזה כדי ליצור הפחדה ושנאת זרים בשילוב הדה לגיטימציה לצמח.
מרי ג'יין – בהמשך לכינוי מריחואנה, גם הכינוי "מרי ג'יין" נפוץ באשר לקנאביס. ההסבר? ג'יין בספרדית היא חואנה, וכך ניסו למצוא תרגום לאנגלית למונח "מריחואנה".
גראס\וויד – החיבור בין העשב הירוק לירוק של המריחואנה הפכה את הגראס או הוויד לשם כמעט נרדף לקנאביס.
גאנג'ה – אחד מהכינויים הפופולאריים ביותר, שמשתמשים בו בעיקר ג'מייקנים או מי שחי את דרכם. עם זאת, היא בכלל לא קשורה לראסטפרים – היא בכלל מהשפה העתיקה סנסקריט, וההודים הם אלה שיצרו אותה כדי לתאר את הסם שגדל באופן פרא ברחבי הודו. יש המאמינים כי יש קשר בין שם זה לבין השם שנתנו לנהר הגנגס המפורסם.
פוט – שם הנפוץ בעיקר בארצות דוברות האנגלית למריחואנה, ומשמעותו ככל הנראה ביין מתובל בו הושרו פרחי קנאביס שלמים, ונקרא "פוטיגואיה".
חשיש – מילה ערבית שלמרות שכאן בישראל משתמשים בה לתיאור סוג ספציפי של מריחואנה, בחצי האי הערבי משמעותה היא "עשב", ממש כמו שאצלנו קוראים לוויד או לגראס.
קנאביסהכינוי המדעי למריחואנה וכזה שמקבל עדנה מחודשת בשנות ה-2000, עם הרצון להחזיר את הקנאביס לשימוש כתרופה. יש המאמינים שכינוי זה מגיע עוד מתקופת התנ"ך, כשהקנאביס נקרא "קנה-בושם", ומשם התגלגל אל היוונים שקראו לו "קנבוס" (כפי שאנחנו קוראים היום לקנאביס מזן ההמפ). במשך כל המאה ה-19, לפני מסע הדה לגיטימיזציה הגדול לקנאביס, היה הקנאביס השם המקובל כדי לתאר את צמח המריחואנה.
ישנם עוד שמות רבים וטובים לצמח הקנאביס, ובגלל התרבות הרחבה שיצר הקנאביס והשתרשה בכל כך הרבה הזדמנויות שונות, הן בתרבות הרחוב האמריקנית, האירופית ובכל רחבי העולם, ובעיקר בגלל הצורך לשמור את דבר קיום הקנאביס בסוד, יש ודאי עוד מאות שמות וכינויים שונים לקנאביס. מדי יום מומצאים עוד ועוד שמות לצמח שמשנה את העולם, ובקרוב יהפוך הקנאביס לקנאביס חוקי בישראל.

חזרה למעלה דילוג לתוכן