עמוד ראשי » קנאבינואידים » מהם הפלבנואידים?

מהם הפלבנואידים?

הקנאביס הוא צמח מופלא ומיוחד ואף יותר מכך הגילויים של סגולות הפלבנואידים שבו. מכיוון שהמחקר בצמח הקנאביס הוא חדש יחסית, בזכות המחקרים הרבים אנחנו מגלים עוד ועוד רכיבים וסגולות חדשות של צמח הקנאביס. במאמר זה נדבר על רכיב קטן, שבעבר נחשב לבעל תפקיד משני בצמח הקנאביס, אך אחרי מחקרים מסתבר שתפקידיו חשובים מאוד – והם הפלבנואידים.
הפלבנואידים הם תרכובות כימיות זעירות הנמצאות בתוך צמחים רבים, לא רק בקנאביס. ישנם מעל ל-5,000 מינים של פלבנואידים המוכרים למדע, והריכוז של הפלבנואידים בצמח הקנאביס יכול להגיע למספר אחוזים בודדים – לרוב בין 2-3%. 
אם בעבר המדענים שעסקו בחקר הקנאביס סברו שהחומרים החשובים ביותר הקובעים את האפקטיביות של הקנאביס הם אך ורק החומרים הפעילים בקנאביס (הקנאבינואידים), אזי שבשנים האחרונות אנחנו מקבלים מחקרים חדשים עם מידע חדש ומעניין – לפיו יש חומרים נוספים האחראיים על הצורה, הטעם והצבע של הקנאביס, וגם על השפעותיו הרפואיות. 
בתחילה סברו שרק הטרפנים, עליהם כבר כתבנו מאמר מפורט בעבר, הם אלו שיחד עם הקנאבינואידים יוצרים את האפקטים הללו – אך מחקרים נוספים גילו לנו גם את הפלבנואידים. 
חלקיקים אלו מהווים חלק מהמנגנון שקובע את הצבע של עלי הקנאביס והתפרחות, אך הם בעיקר קשורים לטעם הקנאביס ולריחו. גם הם, כמו חלקים רבים נוספים בצמח הקנאביס, הם בעלי תכונות אנטי דלקתיות, מרפאות או מגנות, וצריכה שלהם יכולה לסייע לנו רפואית.

איך הפלבנואידים שבקנאביס שומרים על הבריאות?

לכל פלבנואיד יש תכונות אחרות ושונות, הקשורות בצורה זו או אחרת לריפוי ועזרה רפואית עבורנו.
הקנפלאבין הוא אחד מהפלבנואידים המסקרנים ביותר בעולם כיום, משום שהוא נחשב נסתר בקנאביס ונתגלה רק לפני זמן לא רב. לפי המחקרים שבוצעו בפלבנואיד זה, תרכובת זו חזקה עד פי 30 ממשככי כאבים רגילים שנמצאים בשוק כגון האספירין, הוא בעל תכונות אנטי-דלקתיות חזקות מאוד, ולאחרונה אף הצליחו לבודד אותו ולהפריד אותו משאר חלקי הצמח. החוקרים מקווים שהקנפלאבין יהפוך למשכך כאבים שניתן יהיה להשיג בבתי המרקחת, רק ההבדל המשמעותי הינו שהוא עשוי מחומרים טבעיים ובריא הרבה יותר ממשככי כאבים רגילים שנמכרים בשוק.
ישנה כמות לא קטנה של פלבנואידים שיכולים לדכא גידולים סרטניים – המוכרים למדע הם האפיג'נין, הלוטאולין, הוויטקסין, האיזוויטיקסין, ואף הקמפפרול. ישנו פלבנואיד שיכול לעזור במקרים של מחלות כבד – זהו הסילימרין, הקוורציטין יעיל במקרים של לחץ דם גבוה, והמדע עסוק בלחקור ולהכיר עוד אלפי סוגים של פלבנואידים.

איפה אפשר למצוא את הפלבנואידים?

הפלבנואידים למעשה נמצאים בתוך תרכובות צמח הקנאביס ומהווים רק 0.014% מהמשקל של הצמח במצב הטרי שלו כלומר לפני היבוש. –הפלבנואידים המצויים בקנאביס מהווים חלק מהעלים, מהתפרחת, מהגזע ובמקומות נוספים. תפקידם חשוב מאוד לאיכות הצמח, משום שהם מהווים מעין "מטען גנטי" שלפיו הצמח מגבש את טעמו, ריחו, אופיו, ותכונות נוספות. התרכובות הללו הן תרכובות פעילות לכל דבר, ממש כמו הקנאבינואידים.
מכיוון שהמחקר בקנאביס עדיין בחיתוליו, עד לא מזמן לא יודעו בצורה ברורה כיצד להפריד את הפלבנואידים מהקנאביס – למעט סוגים ספציפיים ומועטים (כמו הקנפלאבין שדיברנו עליו קודם), אבל המחקר הרפואי עוסק בכך בימים אלו והולך ומתפתח. בנוסף, אנחנו יודעים לומר בוודאות שאנחנו לא מכירים אפילו את רוב הפלבנואידים הקיימים בצמחים, והמחקר הרפואי עוסק גם במיפויים, זיהוי השפעתם על צמח הקנאביס, זיהוי תכונותיהם הרפואיות, ועוד. 
יחד עם כל זאת החדשות הטובות הן שצוות פרופסורים נמצאים באמצע מחקר מרתק במיוחד בתחום. טריק אשתר, פרופסור עוזר במחלקה לביולוגיה מולקולרית ותאית באוניברסיטת גוטף  (הצוות המדובר) אומר שדבר אופייני מאוד למוצרים טבעיים רבים שיש להם ערך טיפולי נמצאים בכמות מאוד מזערית בצמח או בפרי ", . לדוגמא ביין, כדי לקבל את הכמות המועילה ללב של המרכיב הבריא שבענבים היה צריך לצרוך 40 ליטר יין. היום בעזרת טכנולוגיות מתקדמות בפרט "אינסיליקו" סוף סוף יש פיתרון לפלבנואידים המועטים האלה. באמצעות כריית גנום "באינסיליקו", הצוות הצליח לזהות את הגנים בקנאביס האחראים לייצור הקנאפלבינים המדוברים וזה מאפשר לבצע הנדסה מטבולית של קנפלבין A ו- B מבלי לגדל את הצמח כולו. וזו אכן תגלית מרגשת ונותנת תקווה למטופלי הכאב.
אולי תתעניינו גם ב:
קנאביס רפואי לשיכוך כאבים
ה CBD כאנטיביוטיקה נגד חיידקי על

פלבנואידים וקנאביס רפואי

כפי שאמרנו קודם, הפלבנואידים קיימים בסוגים רבים מאוד של צמחים, פירות וירקות, ולמעשה כל דבר שבא מן הטבע. ישנם פלבנואידים שקיימים רק בקנאביס, ויש כאלה שקיימים בצמחים אחרים ולא קיימים בקנאביס. 
עם זאת, כמו בטרפנים, גם לפלבנואידים מיוחסת השתתפות ב"אפקט הפמליה". זהו אפקט שמושג בזמן שימוש בקנאביס רפואי, במסגרתו בזמן כניסתו של הקנאבינואיד למחזור הדם בגופנו, הוא לא נכנס לבד אל התאים שלנו – אלא הוא מגיע מלווה בחומרים נוספים שעוזרים לו להיספג טוב יותר ולהשיג השפעות רפואיות משמעותיות יותר על הגוף שלנו. כאלה הם הטרפנים והפלבנואידים. עם כניסתם לגוף, הם נותנים לקנאבינואידים, החומר הפעיל בקנאביס, את האפשרות לעזור לנו, החולים, טןב יותר.
לצערנו, כיום אי אפשר להשתמש בפלבנואידים לטיפול אישי, למרות שיש כמה וכמה מתוכם ששימוש ממוקד בהם יוכל לעזור לחולים רבים. אך המחקר הרפואי מתעסק בכך בצורה נרחבת, וכמו שבעבר הכלאות זני הקנאביס היו נמוכות ומועטות יחסית, וכיום קיימים כמעט אך ורק זני תערובת כלאיים בשוק, כך גם עולם הפלבנואידים נחקר ויהיה ברור לנו יותר. מה שבטוח זה שאנו נמצאים בתקופה מאוד מעניינת בשל התמיכה של יותר ויותר מדינות במחקר הקנאביס וללא ספק שעוד גילויים רבים בדרך אלינו. 

חזרה למעלה דילוג לתוכן