עמוד ראשי » קנאבינואידים » קורונה וירוס – ואיך הקנאביס הרפואי יכול לעזור לכם במחלה?

קורונה וירוס – ואיך הקנאביס הרפואי יכול לעזור לכם במחלה?

אין ספק שהקורונה וירוס, המגפה שהשתלטה על העולם, הפכה מזמן לשם דבר שבאף בית לא ניתן לפספס. תוך מספר חודשים בלבד הקורונה וירוס שיתקה את העולם, עצרה את ההתקהלויות ההמוניות ואפילו מנעה מאיתנו לחבק את סבא וסבתא.
ההשפעות הרפואיות וגם הכלכליות של הקורונה וירוס ישארו איתנו ככל הנראה שנים – והרופאים כבר נמצאים במאבק מתמיד לגילוי תרופות, נוגדנים וחיסונים לקורונה וירוס. אך האם ידעתם שגם הקנאביס יכול לחולל פלאים לקורונה וירוס, ולעזור לכם באמצעות התכונות המדהימות שלו?
במאמר זה נספר לכם מהי בכלל מחלת הקורונה וירוס, מה המדע יודע עליה עד היום – ואיך המחקרים האחרונים והטריים במיוחד בנושא הקשר בין קורונה וירוס לקנאביס רפואי יכולים להשפיע ולעזור לכם, במידה ואתם נשאים או חולים במחלה הוויראלית שמשגעת את העולם.

מהי הקורונה וירוס?

כמו שאמרנו, נגיף הקורונה הוא וירוס, שאנחנו לא יודעים עליו הרבה, אבל מה שאנחנו יודעים נמצא כאן. הקורונה וירוס עובר בעיקר באופן טיפתי, כלומר ברוק הניתז משיעולים, עיטושים וכו', ורבים מאוד מהחולים בווירוס הזה הם חולים קלים ובינוניים – כלומר, כאלה שהתסמינים שלהם לא חמורים במיוחד ואחרי כמה ימים הם חוזרים להיות בריאים.
הבעיה היא שהנגיף הזה יכול להדביק גם מבלי שיש לאדם סימנים – כך ייתכן ויש אנשים רבים שנדבקו בקורונה אך אין להם שום סימנים למחלתם, ועל כן הם לא יודעים שהם מדביקים את כל מי שהם פוגשים. על כן מדינות רבות בעולם, גם ישראל, החליטו לבודד את האזרחים – והורו לכולנו להישאר בבית ולא להתקהל, כדי לעצור את הנגיף. החלטה שכנראה הצילה חיים רבים בישראל, אך כיום מקשה על הרבה עסקים להישאר פתוחים וגורמת להפסדים גדולים ואבטלה רבה במשק.

המחקר מרמב"ם שעלול להצביע על קשר חיובי בין קורונה לקנאביס רפואי

אנחנו יודעים שיש לקנאביס רפואי המון סגולות טובות, ובחודשים האחרונים יחד עם כל הבדיקות שנעשות באשר לקורונה – גם השפעתו של הקנאביס נבדקת. עולם הרפואה התגייס כולו כדי למצוא תרופות ומזור לקורונה וזה ניכר בכל מכוני המחקר.
המכון לחקר הקנאביס בבית החולים רמב"ם שבחיפה גם הוא עוסק בקשר שבין מושא חקירותיו – הקנאביס, לקורונה. לפי המחקרים המוקדמים שבוצעו במחלה, אחת מסיבות המוות המרכזיות של חולי הקורונה היא תופעה הנקראת "סערת ציטוקינים", במרכזה מערכת החיסון "נלחצת" מהווירוס שתוקף אותה ומגיבה באופן קשה שיכול גם לצאת מכלל שליטה.
בשל כך חיפשו החוקרים מרמב"ם דרך למנוע את הפגיעה הקשה הזו, וייתכן שהם מצאו – לקנאביס יש תכונות אנטי דלקתיות ידועות, שיכולות לעזור לגוף להתמודד עם סערת הציטוקינים. החוקרים מרמב"ם כבר איגדו 15 סוגי קנאביס בהם יש את החומרים הפעילים, הקנאבינואידים הנכונים, ואותם הם ינסו כבר בחודשים הקרובים לתת לחולי קורונה בניסוי קליני על מנת לבדוק את יכולתם להשפיע על הקורונה וירוס.

מחקרים נוספים – לא חד משמעיים

חשוב לציין שגם במקרה של בית החולים רמב"ם וגם במקרים שנפרט כאן, עדיין אין מחקרים מקיפים בנושא – משום שהקורונה חדשה בחיינו. אבל מחקרים שבוצעו ביכולתו של הקנאביס להשפיע על נגיפים, כמו הקורונה וירוס, קיימים – אך מועטים ולא מדוייקים. שניים מהמחקרים בכלל נערכו על תאים במבחנה – לא על בע"ח או בני אדם. נבדקו וירוסים כמו הרפס, ליסטריה וסימפלקס, ובחלק מהמקרים נמצא כי הקנאביס מאט את התפרצות הנגיף – ובחלק לא נמצאו סימנים משמעותיים. על כן, אנחנו צריכים לחכות למחקרים נוספים, ולהשתמש בקנאביס במקרים בהם אנחנו יודעים שיש לו השפעה חיובית.

חזרה למעלה דילוג לתוכן