מידע רפואי

קנאביס רפואי לטיפול בדלקת פרקים

דלקת פרקים תוקפת את אזור המפרקים בגוף. היא תוקפת את הברכיים, את המרפקים, את פרקי כף היד וחלקים מעמוד השדרה. קיימים שני סוגים עיקריים של דלקת פרקים: דלקת פרקים ניוונית (אוסטאוארתיטיס), דלקת פרקים שגרונית. התסמינים של שתי הדלקות הם כאב ונוקשות במפרקים. בשלבים מתקדמים, החולים מוגבלים בטווח התנועה שלהם. הרפואה המודרנית מציעה מבחר טיפולים ותרופות בעבור דלקות פרקים.

התסמינים של דלקות המפרקים באים לידי ביטוי בכאבים, נוקשות במפרקים, נפיחות, פגיעה בטווח התנועה. קיימים סוגים של דלקות אשר מביאים עמם גם חום, עייפות, בעיות נשימה, חולשה, ירידה במשקל, קשיי נשימה ועוד. הכאבים הנלווים אל דלקות פרקים הופכים במהרה בלתי נסבלים. אלו אשר סובלים מהדלקות מכירים את הכאב אשר מפלח את האזור באמצע הלילה ומפריע את שנתם. עם התפתחות המחלה, כושר התנועה נפגע והכאב הופך בלתי נסבל.

טיפול בדלקות פרקים

כאמור, הרפואה המודרנית אינה מסוגלת להציע פתרון מלא בעבור דלקות הפרקים. קשת הטיפולים מתמקדת בעיקר בשיכוך הכאב. המטופלים עושים שימוש בסוגים שונים של משככי כאבים, תרגילי תנועה ופיזיותרפיה, טיפולי רפואה משלימה ותפריטי תזונה. קיימים מקרים בהם כל הטיפולים הקיימים אינם מצליחים להביא מזור. על אף נטילת משככי הכאבים הרגילים, הכאב עדיין חזק. במצבים מסוג זה מתעוררים שיקולים בדבר שימוש בקנאביס רפואי אשר הביא הקלה למרבית מן המשתמשים בשמן הקנאביס ובמשחות השונות הנרקחות ממנו.

קנאביס ודלקת פרקים

לצערנו כיום הקנאביס הרפואי מוגדר בישראל בפקודת הסמים האסורים. אדם אשר עושה שימוש בקנאביס ללא אישור רשמי לצריכת קנאביס רפואי, עובר על החוק, דבר שהוא די אבסורד לטעמינו שצמח אינו חוקי ואסור לטבע להצמיח צמחים… כידוע ישנה יכולות לקנאביס הרפואי לשכך כאבים חזקים ולהביא הקלה לחולים במחלות קשות, בהדרגה הופכת הרפואה את השימוש בו בתחומים רבים שלה ללגיטימי ואף מועדף בשל היות הקנאביס הרפואי בעל מרכיבים אורגניים וטבעיים. מחקרים רבים מציגים רשימה ארוכה של תכונות ריפוי מופלאות הקיימות בתוך צמח הקנאביס בעיקר ביחס למולקולות המוכרות לנו הייטב כגון ה-THC וה-CBD כאנטי דלקטיים ומורידים נפיחות ואנטי זיהומיים.

שימוש בקנאביס רפואי מסייע לחולים בשיכוך כאבים קלים עד בינוניים, שיפור מצב הרוח, רגיעה, שיפור תיאבון, הרפיית שרירים נוקשים ועוד. הרשויות מתנגדות להפיכת הקנאביס לסם חוקי בשל תופעות הלוואי המסוכנות וסכנת ההתמכרות דבר אשר לאורך ההיסטוריה מוכח כשגוי כאשר פרופסורים המנהלים מחרקים רבים בתחום הוכיחו שאין התמכרות כלל לקנאביס ומעולם אדם לא מת מצריכת קנאביס. אמנם צריכת כמות גדולה מאוד של קנאביס יכולה להביא לאבדן שליטה בתפקוד שגרתי ויגרום לרצות לישון. הדרך היחידה בה יוכלו חולים בדלקות פרקים לקבל קנאביס רפואי באופן חוקי היא אישור רשמי של משרד הבריאות.