מידע רפואי

מהי דלקת פרקים?

דלקת פרקים היא מחלה אשר תוקפת את אזורי המפרקים בגוף. היא תוקפת את הברכיים, את המרפקים, את פרקי כף היד וחלקים מעמוד השדרה. קיימים שני סוגים עיקריים של דלקת פרקים: דלקת פרקים ניוונית (אוסטאוארתיטיס), דלקת פרקים שגרונית. התסמינים של שתי הדלקות הם כאב ונוקשות במפרקים. בשלבים מתקדמים, החולים מוגבלים בטווח התנועה שלהם. הרפואה המודרנית מציעה מבחר טיפולים ותרופות בעבור דלקות פרקים.

התסמינים של דלקות המפרקים באים לידי ביטוי בכאבים, נוקשות במפרקים, נפיחות, פגיעה בטווח התנועה. קיימים סוגים של דלקות אשר מביאים עמם גם חום, עייפות, בעיות נשימה, חולשה, ירידה במשקל, קשיי נשימה ועוד. הכאבים הנלווים אל דלקות פרקים הופכים במהרה בלתי נסבלים. אלו אשר סובלים מהדלקות מכירים את הכאב אשר מפלח את האזור באמצע הלילה ומפריע את שנתם. עם התפתחות המחלה, כושר התנועה נפגע והכאב הופך בלתי נסבל.

לסיפורי מטופלים >>

טיפול בדלקת פרקים

כאמור, הרפואה המודרנית אינה מסוגלת להציע פתרון מלא בעבור דלקות הפרקים. קשת הטיפולים מתמקדת בעיקר בשיכוך הכאב. המטופלים עושים שימוש בסוגים שונים של משככי כאבים, תרגילי תנועה ופיזיותרפיה, טיפולי רפואה משלימה ותפריטי תזונה. קיימים מקרים בהם כל הטיפולים הקיימים אינם מצליחים להביא מזור. על אף נטילת משככי הכאבים הרגילים, הכאב עדיין חזק. במצבים מסוג זה מתעוררים שיקולים בדבר שימוש בקנאביס רפואי אשר מביא הקלה למרבית מן המשתמשים בשמן הקנאביס ובמשחות השונות הנרקחות ממנו.

קנאביס רפואי לטיפול בדלקת פרקים

מחקר שנערך באוקספורד בדק את התרופה המבוססת קנאביס "סטיבקס" (CBM (Sativex  והשווה אותה לתרופת דמה "פלצבו". במחקר השתתפו  58 אנשים שאובחנו כסובלים מדלקת מפרקים שגרונית. החולים חולקו ל 2 קבוצות באופן אקראי : קבוצה אחת עם 31 מטופלים קיבלו "סטיבקס" והקבוצה השניה ובה 27 מטופלים קיבלו "פלצבו". מדדי היעילות שהוערכו במחקר היו בעבור כאבים בתנועה, כאבים במנוחה, נוקשות בוקר ואיכות שינה שנמדדו לפי סולם דירוג מספרי. תוצאות המחקר הראו שבהשוואה לפלסבו, ה-"סטיבקס" CBM ייצר שיפורים מובהקים סטטיסטית בכאבים בתנועה, כאבים במנוחה, איכות השינה, DAS28 וכאבי ה- SF-MPQ כיום. הרוב הגדול של ההשפעות השליליות היו קלות או בינוניות ולא היו נסיגות שליליות או תופעות לוואי חמורות בקבוצת הטיפול הפעיל.

דלקות פרקים לרוב מטופלות על ידי ריכוז ה CBD שבצמח הקנאביס . ל סי בי די השפעות אנטי דלקתיות. רבים מהחולים בדלקת פרקים אשר מטופלים באמצעות קנאביס רפואי מדווחים על שיפור משמעותי בשיכוך הכאבים ואף בדיכוי משמעותי של המחלה.