מידע רפואי

מהי תסמונת טורט?

תסמונת טורט באה לידי ביטוי בהפרעה נוירולוגית. המחלה מתפרצת על פי רוב בתקופת הילדות. היא באה לידי ביטוי בהשמעת קולות או מילים ללא כל שליטה, אי שליטה על תנועות גוף (טיקים). החומרה והתדירות של התיקים משתנים בין חולה וחולה. לא קיימים שני חולים עם אותה תסמונת טורט בדיוק. יש לציין כי גם מקרים קלים של תסמונת טורט פוגעים בהערכה העצמית של הילד וגורעים מאיכות החיים שלו. טיקים חמורים דורשים טיפול אינטנסיבי יותר. תכנית הטיפול במקרים המורכבים כוללת גם טיפול תרופתי, ייעוץ ופיזיותרפיה.

חשוב לציין כי לא כל מקרה בו ילד סובל מטיקים או פליטות פה מעיד על תסמונת טורט. תסמינים ראשונים למחלה מופיעים בין גיל שנתיים לגיל 8. המחלה מגיעה לשיאה בגיל 12. ישנם מקרים בהם התסמינים חולפים עם השנים, אל מול אחרים בהם הטיקים מלווים את החולה למשך כל חייו.

נדגיש כי תסמונת טורט אינה מעידה על רמת משכל זו או אחרת. אין לתסמונת כל השפעה על האינטליגנציה של האדם. חומרת התיקים אינה מעידה על כושר למידה או יכולות חברתיות. חולים אשר זוכים לסביבה תומכת וטיפול מתאים, מצליחים להתגבר טוב יותר על התסמונת. על פי רוב, התסמונת באה לידי ביטוי בטיקים מוטוריים ווקאליים קבועים.

האם קנאביס רפואי יעיל לטיפול בטורט?

משרד הבריאות מאשר כיום מתן של קנאביס רפואי לחולים בתסמונת טורט. הזכאות לקנאביס מותנית בקבלת אישורים מתאימים, הפנייה של רופא, המתנה לועדות בדבר מיצוי אפשרויות טיפול אחרות וכן על זאת הדרך. הטיפול בקנאביס יעיל בעבור אותם חולים אשר סובלים מכאבים, עיוותים וכאלו אשר אינם מגיבים לטיפולים אחרים. כיום אין טיפול ברור בגין תרופה נקודתית אשר נמצאה כיעילה להפסקת הטיקים וכמו כן נירא שהחומרים הפעילים בקנאביס הינם היחידים אשר הצליחו לתת מענה לרגיעה משמעותית בקרב הסובלים מתסמונת טורט כמו שנשמע מנער בן 17 אשר התראיין בתוכניתו של אברי גלעד (שאיפות גדולות) שמספר כי היה סובל לעיתים מהתקפים של עד 100 טיקים בשעה ולאחר שימוש בקנאביס בצורת אינהלציה עברו עליו כ-4 שעות ללא טיק אחד דבר אשר הביא לו הקלה אדירה על גופו וכמובן גם על נפשו.

חשוב להדגיש כי טיפול בקנאביס מיועד רק למטופלים אשר נמצאו כי מתאים להם פיזיולוגית השימוש בקנאביס. ההמלצה לטיפול באמצעות קנאביס ניתנת כמו כן מרופא המטפל. בדרך כלל הטיפול לא יאושר בעבור קטינים אך נרשמו מקרים בהם הקנאביס פעל פלאות גם בקרב ילדים אשר קיבלו את הטיפול באופנים שאינם מדרכי הנשימה. מטופלים אשר אינם נמצאים תחת פיקוח נוירולוגי ומקבלים טיפול בקנאביס עליהם לשים לב לא לעשות שימוש במינונים גבוהים בהתחלה ואם אכן מורגש השיפור להמשיך בהתיעצות עם הרופא המטפל. לרוב השנה הראשונה בה ניתן טיפול בקנאביס כרוכה בפיקוח צמוד, תקופת פיקוח והמלצה משותפת של הנוירולוג והרופא המטפל להמשך הטיפול. כידוע הקנאביס הרפואי אינו ניתן לחולים ביד נדיבה. הזכאות נבחנת היטב כאשר כל מקרה נבחן לגופו בצורה יסודית.