מידע רפואי

פוסט טראומה עם קנאביס רפואי

חשיפה אל אירוע טראומטי שולחת אל המערכת הנפשית כמות מוגברת של גירויים. העומס אינו מאפשר למערכת הרגשית לעבד את כל הגירויים. כתוצאה מכך, חלק מאותם גירויים נותר לא מעובד ושב וחודר אל התודעה שוב ושוב. אותם גירויים חודרים אל התודעה בצורתם המקורית. אדם אשר סובל מפוסט טראומה חווה את האירוע הקשה שוב ושוב. הדבר מביא עמו קשיים נפשיים וגופניים. הנפגעים אינם מסוגלים להשאיר את הפגיעה מאחור, הם חווים אותה בעצמה גבוהה באופן יומיומי.

זיכרונות, ריחות, דמויות או רעשים דומים לאלו אשר נכחו בזירת האירוע, מעוררים מיד את הטראומה. על כן, עושים הנפגעים כל מאמץ להתרחק מאותם אלמנטים כואבים. הדבר פוגע בצורה משמעותית באיכות החיים שלהם ויוצר מעגל קסם של כאב וקשיים. חשוב לציין כי פוסט טראומה אינה מעידה על חולשה. מדובר בתגובה נורמלית וברת טיפול למצב לא נורמלי. כאשר האירועים חוצים את גבול היכולת האנושית, תגובות פוסט טראומה הגיוניות.

סימנים של פוסט טראומה

  • סימפטומים חודרניים. הסימפטום בא לידי ביטוי בחוויה חוזרת של הטראומה. הסובלים מפוסט טראומה חווים שוב ושוב את המראות, הריחות, הקולות, הרגשות ובעיקר את הפחד וחוסר האונים. תחושת הסכנה מרחפת באוויר ומשתקת אותם. הדבר בא לידי ביטוי בקשיי תפקוד, שינה וריכוז.
  • חלומות וסיוטים אודות המאורע הטראומתי.
  • הימנעות מכל סיטואציה או גורם אשר קשור באופן ישיר או עקיף אל אותה טראומה.
  • קושי לזכור פרטים אודות המאורע הטראומתי.
  • קשיים רגשיים בהבעת חום או כל רגש חזק אחר.
  • העדר תחושת הנאה מפעילויות מהנות, הסתגרות, כעס ורגזנות, בידוד חברתי ושאר תסמינים של דיכאון.

 פוסט טראומה וקנאביס רפואי

קיימים מחקרים אשר תומכים בטיפול בפוסט טראומה באמצעות קנאביס רפואי. החוקרים טוענים כי קנאביס מקל על תסמיני הפוסט טראומה. משרד הבריאות בישראל אינו מכיר בכך ואינו מאשר מתן קנאביס רפואי למתמודדים עם פוסט טראומה. מעטים הם המחקרים אשר עוסקים בתחום, טרם התקבלו מסקנות מובהקות בדבר התרומה של הקנאביס להתמודדות עם פוסט טראומה. ייתכן כי עם פרסום מחקרים חדשים, ישנה משרד הבריאות את החלטתו ויאשר קנאביס רפואי בעבור אלו אשר מתמודדים עם פוסט טראומה. במדינה כמו ישראל, מתמודדים רבים עם מצבים לא פשוטים של פוסט טראומה, שכול וחרדה.