מידע רפואי

מהי מחלת פרקינסון?

חולים במחלת הפרקינסון מתמודדים עם תופעות לוואי מאוד קשות. הרפואה המודרנית אינה מסוגלת להציע מרפא למחלה הקשה הזו. עם התפתחות המחלה מחמיר המצב והחולים מאבדים בהדרגה את השליטה המוטורית בגוף. המחלה מתפרצת על פי רב בגיל מבוגר. סובלים ממנה בעיקר קשישים, אך ישנם מקרים בהם גם צעירים בגילאי 55-60 מראים סימנים של פרקינסון.

התסמינים של מחלת הפרקינסון באים לידי ביטוי ברעד בידיים, ברגליים או בלסת יחד עם נוקשות שרירים. עם הזמן, הרעד והנוקשות פוגעים ביכולת התפקוד, היציבה והתנועה. חולי פרקינסון מתקשים בביצוע פעולות יומיום ללא עזרה. בשלבים מתקדמים, הופכים החולים סיעודיים לכל דבר. לצערנו, נכון להיום, הפרקינסון היא מחלת חשוכת מרפא.

פרט לרעד וקשיים מוטוריים חמורים, סובלים חולי פרקינסון גם מכאבים. הכאב הוא תוצר לוואי של כיווץ שריר והתרפות של שריר נגדי. השרירים אינם נרפים יחד כדרוש והעצם נמשכת לשני כיוונים מנוגדים. הדבר גורם לכאבים משמעותיים. חולי פרקינסון זקוקים למשככי כאבים. כאן בדיוק נכנס לתמונה קנאביס רפואי. ההשפעות החיוביות של הצמח מסייעות בצורה משמעותית לחולי פרקינסון.

האם טיפול בעזרת קנאביס רפואי יכול לעזור עם פרקינסון?

כאמור, מדובר במחלה חשוכת מרפא. הרפואה המודרנית מסוגלת להציע רק טיפולים לעיכוב התפתחות המחלה ושיפור איכות החיים. הטיפול התרופתי מסוגל לעכב במעט את הפגיעה בתפקוד המוטורי ולאפשר לחולים לשמור על שגרה רגילה לזמן מה. אך יש לציין כי אותן תרופות מביאות עמן גם תופעות לוואי קשות. בשלבים מתקדמים, התרופות אינן משפיעות עוד וכל שניתן לעשות הוא להציע לחולה טיפולים לשיפור איכות החיים.

קנאביס רפואי מביא הקלה בכאבים בקרב חולים במחלות ניווניות. השימוש בקנאביס מותר לחולים תוך השגחה רפואית ופיקוח. יש צורך ברישיון מיוחד מטעם משרד הבריאות בכדי לקבל את הקנאביס. נציין כי קנאביס מביא עמו השפעות חיוביות גם בהרפיית השרירים. הקנאביס יוצר הרפיה אשר מפחיתה את נוקשות השרירים בקרב החולים ומביאה להקלה בכאבים. הרפיית השרירים על ידי קנאביס מאפשרת לחולים לבצע פעילויות מוטוריות ולשלוט בשרירים.

קיימים מחקרים אשר מציגים השפעה חיובית של קנאביס גם על הרעידות מהן סובלים החולים. שימוש בקנאביס מצליח להפחית גם את תופעות הלוואי של התרופות. הטיפול בקנאביס הרפואי ניתן לחולים בעיקר באמצעות עישון. אך עם התקדמות המחלה, מתקשים החולים להחזיק בסיגריה. החומר ניתן להם באמצעות אינהלציה או בעזרת מזון.