מהו THC בצמח הקנאביס?

מולקולת THC היא כימיקל אשר נמצא בתוך צמח הקנאביס. ה-THC בעל השפעה פסיכו אקטיבית על האדם. ההשפעה יכולה לבוא לידי ביטוי בשינוי מצב התודעה ואבדן שליטה. החומר מסוגל לשנות את הדרך בה האדם חווה את העולם. יחד עם זאת שימוש מבוקר בחומר ה THC בקנאביס רפואי, מסוגל להביא להשפעות חיוביות ואף לטיפול וריפוי במגוון רחב של מחלות.

קנאביס רפואי ניתן אך ורק בכפוף למרשם רופא, וקבלת כל האישורים הדרושים. התקנות מאוד מחמירות, כל מקרה נבחן לגופו. יש להדגיש כי לא כל חולה אשר מגיש בקשה לקבלת קנאביס רפואי, יקבל את האישור המיוחל. הסיבה לכך היא הרכיב הפסיכו אקטיבי של הקנאביס, הלא הוא ה-THC.

בשנת 1964, ה THC בודד לראשונה על ידי הכימאי פרופסור רפאל משולם ועמיתיו למחקר מהאוניברסיטה העברית בירושלים .

השפעות חיוביות של THC

שימוש בקנאביס רפואי מומלץ בעיקר בשל ה-THC. ההשפעות החיוביות באות לידי ביטוי בהגברת תיאבון בקרב חולי סרטן אשר מטופלים בכימותרפיה. שימוש בקנאביס מביא להקלה משמעותית במצבם הכללי של החולים. השפעות חיוביות ניתן למצוא גם בקרב חולי טרשת, מחלות ניוון שרירים, קרוהן, פרקינסון, טורט, פוסט טראומה ועוד. THC כולל גם קבוצה פנולית אשר הופכת אותו לכימיקל נוגד חמצון. מדובר בתכונה חיונית להגנה וטיפול במערכת העצבים המרכזית. כיום, תכונות החומר הללו נמצאות עדיין בשלבי מחקר.

התמכרות בקרב משתמשי קנאביס

ישנה הגבלה חוקית בישראל וברוב מדינות העולם על השימוש בקנאביס. המחקרים טוענים כי THC מביא עמו התמכרות. אך אין מדובר עדיין בטענה מובהקת. יש הטוענים כי התלות בחומר היא בעיקר פסיכולוגית. הקנאביס משמש את בני האדם מזה אלפי שנים. הוא מביא עמו השפעות שליליות לצד ההשפעות החיוביות. שימוש מבוקר בקנאביס רפואי בהתאם להנחיות הרופא, חוקי ואף רצוי.