עמוד ראשי » קנאביס » שמן המפ

שמן המפ – שמן הקנאביס החוקי והמדהים שלא הכרתם

חשבתם שקנאביס רק "ממסטל" ולא חוקי? אז גם החוק הישראלי מאפשר לצרוך שמן המפ המבוסס על זני קנאביס שונים, שיכול להועיל לבריאות שלכם בצורה משמעותית. חולים במחלות עור או רוצים לשפר את תפקוד המוח, הלב או השרירים שלכם? זו כתבה שאתם חייבים לקרוא!
בגלל שטיפת המוח הגדולה שנוצרה במשך שנים, כולם בטוחים שקנאביס הוא חומר פסיכואקטיבי שלא משנה איך משתמשים בו – תופסים ראש. אבל ידעתם שקנאביס הוא רק שם המין, בעוד לקנאביס יש מגוון זנים שונים שאינם פסיכואקטיביים, כלומר אינם "ממסטלים"?
לסוגי הקנאביס הלא ממסטלים, קוראים גם "המפ", או "קנבוס". מזני קנאביס אלו ניתן לייצר מגוון רחב של מוצרים, כמו בטון שנחשב לחזק מאוד, בדים ואפילו חלקים לרכב. אך אחד מהדברים החשובים ביותר שניתן לייצר מההמפ הוא שמן – וכזה שיכול להועיל לכם מאוד.
במאמר זה נספר לכם על כל הסגולות של שמן המפ, כיצד הוא יכול להועיל לכם – ואיך יכול להיות שהוא לא ממסטל?

התכונות המדהימות של שמן ההמפ

אם חשבתם שרק הזנים הפסיכואקטיביים הם המרפאים בשמן הקנאביס , אז התשובה היא שממש לא. קנאביס רפואי הוא בעל חומרים רבים שאינם פסיכואקטיביים ויכולים לעזור מאוד לאנשים חולים, בנוסף לתועלת גם לבריאים – בסגולותיו היעילים המאפשרים לחיות חיים טובים ואיכותיים יותר.
זרע בודד של צמח ההמפ מכיל מעל ל-30% שמן ו-25% חלבון, בנוסף לכמויות ניכרות של סיבים תזונתיים, ויטמינים ומינרליים. כך שלפני שאנחנו בכלל מדברים על הסגולות שלנו, אנו מבינים ששמן המפ יכול לשמש כמולטי ויטמין מצוין!
אבל אנחנו כאן כדי לדבר על הסגולות של ההמם. לפני הכל, שמן המפ עוזר לחרדות כלליות – לפי מחקרים שבוצעו בעכברים, מתן של מנת שמן המפ לעכברים הרגיעה אותם. מבנה הגוף של העכברים דומה מאוד למבנה של בני אדם – על כן יש סוכי גבוה שתוצאות אלו יהיו נכונות גם לבני אדם. ההמפ טוב גם לחרדות מסוגים נוספים, כמו פוסט טראומה, אינסומניה וחרדות חברתיות לפי מחקר מ-2011.
מחקרים נוספים הוכיחו ששמן ההמפ מועיל גם במקרים של סכיזופרניה, אך המשתמשים בו לא סובלים מתופעות לוואי קשות שמשתמשים בתרופות פסיכיאטריות. למרות זאת, ישנם הבדלים במינונים של שמן ההמפ – מחקר משנת 2018 הוכיח כי מנת שמן המפ בנפח 300 מ"ל שנלקחה כשעה וחצי לפני מבחן, הורידה באופן משמעותי את רמות החרדה של הנבחנים. נחקרים שלקחו כחצי מהכמות נהנו רק משיפור קל ברמת החרדה. על כן, ההמלצה של הרופאים היא לפנות לטיפול רפואי, במסגרתו תיבדק הכמות האופטימלית להשפעה של שמן ההמפ.

מה ההבדל בין שמן המפ לשמן קנאביס?

קודם כל, שמן המפ הוא שמן קנאביס! הוא פשוט מופק מזני קנאביס שלא כוללים את הרכיב הפסיכואקטיבי. לפני שנתחיל את שלב ההסברים, נגיד כי בקנאביס יש זנים רבים של חומרים פעילים, הנקראים קנאבינואידים. אלה נפגשים עם מערכת עצבים מיוחדת בגוף שלנו, הנקראת המערכת האנדוקנאבינואידית, ויוצרים תגובה.
שמו של הקנאבינואיד הפסיכואקטיבי הוא THC. בקנאביס יש עוד מאות (ואף יותר ככל הנראה) קנאבינואידים אחרים, כשהבולט והמרכזי מביניהם הוא CBD. קנאבינואיד זה אינו פסיכואקטיבי, כלומר לא ממסטל, ובכל זאת יש לו תכונות וסגולות רבות – כמו העזרה בחרדות שהזכרנו למעלה. בכך שונה גם שמן ההמפ משמן קנאביס.

האם שמן המפ חוקי?

כן! פקודת הסמים המסוכנים של משרד הבריאות מפרטת כי סם הקנאביס הוא סם מסוכן ועל כן אחזקתו וגידולו אינם מותרים בחוק. עם זאת, ב-2001 הוכנסה תקנה חדשה לחוק המתירה להשתמש ולגדל בישראל מוצרי קנבוס, זאת בתנאי שיש בהם פחות מ-10 חלקיקים לגרם של THC, הקנאבינואיד הפסיכואקטיבי שדיברנו עליו.
חשוב לציין שכיום המפ רק מיובא לארץ, וטרם הוקמו בישראל חוות גידול למרות שמותר לגדל המפ בישראל. לא רק כאן גידול ההמפ חוקי אלא גם בארה"ב, אוסטרליה, קנדה, צרפת, רוסיה ועוד. יצרנית ההמפ הגדולה והמשמעותית בעולם כיום היא סין.

איך שמן המפ יכול לעזור לי?

לשמן המפ יש שימושים רבים גם עבור לאנשים בריאים וללא מחלות מיוחדות! ראשית, שמן המפ טוב מאוד לעור שלנו. מלבד העזרה שהוא יכול להעניק לחולי עור, במחלות כמו אקזמה, פסוריאזיס, אקנה, דרמטיטיס ועוד, מריחה של שמן המפ מחזקת את העו שלנו ומאפשרת לו לעמוד בזיהומים בצורה טובה יותר, כך קבע מחקר מ-2014.
מחקר נוסף גם הוכיח את התרומה של שמן ההמפ לבריאות המוח שלנו – צריכה של שמן מזרעי המפ עוזרת לתאי המוח להגן על עצמם מפני דלקות. המחקר מציין כי בשמן ההמפ ישנו חומרים בשם פוליפנולים, שמועילים בתרומה למוח.
גם ללב שמן ההמפ יכול להועיל – הוספה של שמן המפ לתזונה היומית שלכם יכולה להועיל במניעת סוגים שונים של אירועי לב, להוריד לחץ דם גבוה ורמות כולסטרול גבוהות, ולמנוע מחלות לבביות שונות. מחקר נוסף מ-2014 מוכיח כי חומצות האלפא-לינוליות, הקיימות בשמן ההמפ, מורידות את הסיכון לקיומן של מחלות לבביות.
בנוסף לכל אלו, שמן ההמפ הוא גם משכך כאבים טבעי. ב-2018 מחקר הוכיח כי שמן ההמפ יכול להועיל בצורה מצוינת כמשכך כאבים בניסויים שבוצעו על עכברים. גם לשרירים דואבים שמן ההמפ יכול להועיל – מחקר נוסף הוכיח ששמן המפ הכולל את הקנאבינואיד CBD מפחית מתח בשרירים, ועוזר להם להשתחרר מהר יותר.
כל כך הרבה שימושים ואתם עדיין מתלבטים? אין ספק ששמן המפ, אותו ניתן לקנות בחנויות רבות ובתי מרקחת טבעיים, יכול להועיל לבריאותכם בצורה משמעותית. אם אתם חולים במחלות עור, או שאתם סתם רוצים לשפר את אורח חייכם, צריכה מדוייקת לפי מינון רופא של שמפ המפ יכולה לעשות לחייכם פלאים! אז למה אתם מחכים? רוצו לחנויות עכשיו ותראו איך חייכם משתפרים.

חזרה למעלה דילוג לתוכן