עמוד ראשי » קנאביס » טריכומות

טריכומות – הקריסטלים של צמח הקנאביס

צמח הקנאביס הוא צמח בעל מבנה מורכב. יש לו עשרות חלקים שונים ומשונים, שמרכיבים את הצמח שעוזר למיליונים ברחבי העולם לחיות טוב יותר.  אך האם ידעתם שיש בו חלק מיוחד הנקרא טריכומות – שיכול לעזור לכם אפילו יותר?
טריכומות נקראות בצדק גם "הקריסטלים של הקנאביס". זהו חלק מיוחד, בעל ריכוז גבוה במיוחד של הקנאבינואידים הפעילים, ובעיני רבים נחשב גם החלק הטוב והמובחר ביותר בצמח הקנאביס, כזה שהפקת שמן קנאביס או חומרים נוספים ממנו יהיו משובחים ואיכותיים במיוחד. החומר הפעיל בו נמצא בריכוז גבוה – ועל כן דבקו בו "שמועות" אלו.
במאמר זה נספר לכם על מבנה הטריכומות, מדוע הן נחשבות טובות כל כך, ונספר לכם כיצד אתם יכולים להשתמש בטריכומות כדי לשפר את מצבכם הבריאותי ולעזור לכם במגוון רחב של מחלות בהם תוכלו להיעזר בקנאביס.

אז איך הם בנויים? – מבנה הטריכומות

אם אתם משתמשי קנאביס, אתם בטח מכירים את הגרגירים הקטנים שלעיתים נופלים מפרח הקנאביס ואולי מלכלכים לכם את השולחן. אלו למעשה טריכומות – וממש לא כדאי להשליך אותן לפח האשפה.
הטריכומה היא למעשה מבנה דמוי קריסטלי הנוצר על דופן פרח הקנאביס, ומטרתו המקורית בצמח עצמו היא לשמש לו שכבת הגנה נגד מזיקים שונים. היא נוצרת על הצמח בצורה שמנונית במיוחד, המכילה למעשה ריכוז גבוה של הקנאבינואידים הפעילים – המגיעים בצורת שמן העשוי מקנאבינואידים כמו CBD, THC ועוד.
השמן הרב שמכילה הטריכומה מצד אחד מגן על הפרח מול המזיקים, ומצד שני הופך אותו למכרה זהב עבורנו – משום שריכוז הקנאבינואידים הגדול ביותר נמצא בטריכומות. אם נסתכל במיקרוסקופ על ה טריכומות, נראה מעין רגליים ארוכות שיוצאות מעלי הצמח ובראשן כדור שמן. זהו ריכוז הקנאבינואידים, שנופל כאשר הוא הופך לכבד מדי לנשיאה עבור עלה הצמח.
תפקיד נוסף ולא פחות חשוב של הטריכומות הוא שאופן גדילתן של טריכומות מסמן לחקלאים מתי מגיע הזמן הנכון לקצור את הקנאביס. כשהטריכומות רק מופיעות על עלי הצמח, והן נראות שקופות, עדיין לא מצטברות בהן מספיק קנאבינואידים ועל כן זה לא הזמן לקצור את הפרחים. כשהטריכומות הופכות לאט לאט ל"מעוננות" יותר, ה-THC מתחיל להיבנות בהן, אך כשכל הטריכומות על עלי הפרח מעוננות – זהו הזמן לקצור את הפרחים וזהו האות שהקנאביס שלנו מוכן לשימוש.
אם תשאירו את הקנאביס במצב זה קצת יותר זמן על הצמח, הטריכומות יקבלו צבע ענברי שיהפוך את הקנאביס לבעל השפעה מרגיעה ואף משרה שינה.

הקנאבינואידים הפעילים 

בתוך הטריכומות תוכלו למצוא את הקנאבינואידים הפעילים המוכרים לכם, וזאת לפי זן הצמח – את ה-CBD, המונע נזק מוחי, עוזר במחלות היוצרות התקפים ופרכוסים בגוף החולה, מרגיע, מפחית כאבים ועוד. גם ה-THC נמצא ב טריכומות – וגם הוא מפחית כאבים, משרה שינה, עוזר בשמירה על עור בריא, והוא אף פסיכואקטיבי – כלומר, גורם להשפעה "ממסטלת" על הגוף.
צמח הקנאביס יוצר לעצמו הרכב של קנאבינואידים פעילים בתוך הטריכומות כדי להגן על עצמו, משום שהקנאבינואידים הפעילים מביאים איתם חלקיקים קטנים נוספים הנקראים "טרפנים" – ולאלו יש תכונות נוספות וחשובות בהגנה על הצמח. הטרפנים משנים את טעם הצמח, ובריכוז גבוה על העלים הם הופכות את הצמח ל"פחות טעים", מה ששומר עליו מחיות אחרות שלא יאכלו אותו. הוא מגן על הצמח מהשמש ומקרינה מסוכנת, מגינים מפני חרקים ומצרות אחרות, ששומרות על הקנאביס שלנו.

מה עושים עם הקריסטלים?

במידה ואתם משתמשים בקנאביס רפואי ואתם מגלים מעין "אבקנים" קטנים במהלך השימוש, אלו לא אבקנים – אלו הם טריכומות, והן חשובות מאוד. ניתן לעשות בהן שימוש נוסף ואף איכותי יותר משימוש בפרח בצורתו המקורית (עישון, אידוי, שמן וכו'), משום שהן מכילות את החומר הפעיל באופן מרוכז יותר. יש המשתמשים בטריכומות בלבד על מנת לייצר "חשיש" שנחשב איכותי ומרוכז יותר.
לשימוש הרפואי שלנו ניתן לאסוף את הטריכומות בנפרד מהשימוש בצמח, ולהשתמש בהן במגוון שיטות – לעשן אותן כג'וינט או במקטרת, לדחוס אותם ולאחסן בנפרד לשימוש, להפוך אותו לנוזל – שמן איכותי במיוחד שמעט ממנו יספיק לקבלת תוצאות רפואיות טובות, ואף ניתן לבשל אותו במתכונים מיוחדים שנמצאים ברחבי הרשת על מנת להפיק ממנו את התכונות הטובות שלו.

חזרה למעלה דילוג לתוכן