שמן קנאביס רפואי

יש המון דרכים בהם ניתן להשתמש ולמצות קנאביס רפואי – וככל שהשימוש בקנאביס מתפתח בעולם, כך מתרבות הדרכים לצרוך אותו. אבל איך נוכל להתאים את אופן צריכת הקנאביס לתסמין או לבעיה אותם אנחנו מנסים לפתור? חשיפה על שמן קנאביס רפואי 

השימוש בקנאביס רפואי תופס תאוצה עם הזמן, וככזה גם המחקר הרפואי, ההבנה והידע האנושי על הקנאביס גדלים. בשל כך, החוקרים מצאו דרכים נוספות בהן ניתן לצרוך את הקנאביס הרפואי, ולא רק בעישון – ביניהן שמן קנאביס רפואי, מציצת לכסניות, אידוי ואפילו מוצרי היגיינה נשית המכילים קנאביס רפואי.

מה מייחד את שמן הקנאביס מתפרחת הקנאביס?

שמן הקנאביס הרפואי הוא אחד מהדרכים הפופולאריות לצרוך כיום קנאביס רפואי. הסיבות לכך רבות – הוא דורש מהצרכן פחות הכנה מוקדמת (כמו לטחון את פרח הקנאביס ולגלגלו לסיגריה מגולגלת), השימוש בו לא יוצר ריח, כמו בעישון, ניתן לצרוך כמויות גדולות יותר של החומרים הפעילים בו בפעם אחת ובאמצעות תהליך הכנת השמן ניתן לשלוט טוב יותר בסוג וכמות הקנאבינואידים הנמצאים בשמן.

עם זאת, יש רבים המעדיפים בכל אופן את עישון הקנאביס – בשל ההנאה מהעישון עצמו, הנגרמת לעיתים מסיבות פסיכולוגיות, ההשפעה המהירה של הקנאביס כשמעשנים אותו, הצורך בכמות מועטה יחסית של קנאביס לשימוש לעומת השמן ואולי אפילו ה"ריפוי בעיסוק" שכוללת הכנת הג'וינט. עם זאת, ההשפעה של הקנאביס בעישון היא קצרת טווח – כמו שהיא מגיעה במהירות, כך היא מתפוגגת במהירות ויש להשתמש ביותר קנאביס על מנת להשיג השפעה לטווח ארוך.

יתרון נוסף וחשוב של השימוש בשמן קנאביס רפואי על פני תפרחת קנאביס הוא השימוש בילדים – ילדים לא יכולים לעשן קנאביס, והשימוש בשמן עוזר לילדים הסובלים מתסמונות שונות ואף התקפים כתוצאה ממחלות שונות בהורדת מינון ההתקפים ואף העלמתם לחלוטין. הורים לילדים רבים מדווחים על השפעה כמעט פלאית של שמן הקנאביס הרפואי בהורדת הסבל של ילדיהם כתוצאה מתסמונות בהם ילדיהם לוקים.

אופן הכנת שמן הקנאביס – איך עושים את זה?

תהליך הכנת שמן הקנאביס הרפואי אינו מסובך, אך הוא דורש כלים מסוימים, הבנה בתהליך הכימי שהקנאביס הרפואי עובר במהלך הכנת השמן וסבלנות. לעיתים, שינוי קטן בטמפרטורה או בתהליך בו מוכן שמן הקנאביס, והקנאבינואידים הדרושים לנו לטיפול בבעיה ממנה החולה סובל לא יופיעו בשמן, ועל כן השמן לא יועיל כלל. לכן, יש לנסות ולהכין שמן קנאביס רפואי רק עם הידע המתאים, או לנסות ולהיעזר בגורמים חיצוניים בעלי ידע על מנת להכין את שמן הקנאביס הנכון לחולה.

את שמן הקנאביס ניתן להכין באמצעות מספר דרכים – ביניהן דחיסת פרחי הקנאביס, זאת על מנת למצות את השמן שנמצא בו באופן טבעי, או באופן של מיצוי הפרחים באמצעות הרתחתן. שיטת ההרתחה מהווה השיטה המועדפת על ידי רוב יצרני הקנאביס הרפואי, שכן בשימוש בה ניתן לשלוט בקנאבינואידים הנמצאים בתוך השמן.

מכינים את שמן הקנאביס הרפואי בהרתחה באמצעות גריסת הקנאביס לתערובת ללא זרעים, והשרייתה באלכוהול רפואי 95% לפחות. במהלך 4 שעות יש לנער את התערובת מדי פעם, ואחרי קבלת תמצית הומוגנית יחסית מסננים את התערובת ומחממים אותה לחום הרצוי על מנת לקבל את הקנאבינואידים הרצויים, זאת תוך אוורור כדי להעלים את אדי האלכוהול. לאחר מכן, כשהתערובת מבעבעת מעט, יש לוודא שהיא דלילה מספיק על מנת שנוכל לטפטף אותה מתוך בקבוקון, ולהעביר אותה אליו.

יכולות הריפוי של שמן הקנאביס הרפואי

בשנים האחרונות המחקר על הקנאביס הרפואי הפך למשמעותי מאוד, ובעקבותיו גם המחקר על ההשפעה של שמן הקנאביס הרפואי על מגוון רחב של תסמינים, בעיות ומחלות איתם מתמודדים אנשים רבים מאוד.

אחד מהגילויים המשמעותיים שנמצאו במהלך המחקרים הרפואיים היא התרומה של שמן הקנאביס הרפואי לחולים במספר מחלות המביאות עמן כאבים רבים: מחקרים הוכיחו כי שימוש בשמן המבוסס על הקנאבינואיד CBD עוזר להפחתת כאב רפואי בעכברים, ובמחקרים על בני אדם הוכח כי השימוש בשמן קנאביס רפואי עוזר לאדם להתמודד עם דלקות מפרקים ואף עם מחלת הטרשת הנפוצה.

בנוסף, מחקרים רפואיים נוספים הוכיחו כי שמן קנאביס עוזר מאוד במקרים של דיכאון וחרדות. לרוב אנשים הסובלים מדיכאון וחרדות מטופלים באמצעות כדורים פסיכיאטריים מסוגים שונים, אך לכדורים אלו יש תופעות לוואי משמעותיות – ביניהן כאבי ראש, סחרחורות, בעיות שינה, ועוד. השימוש בשמן קנאביס רפואי אינו כולל תופעות לוואי כלל, ומאפשר לסובלים מדיכאון ומחרדות לישון טוב יותר ולהתמודד עם הסבל הנפשי אותו הם עוברים מדי יום בצורה טובה יותר, ובניסיון מתמיד לחזרה למסלול חיים תקין.

ההשפעה של קנאביס על סרטן הפכה לאחד מהנושאים המועדפים למחקר בקרב החוקרים. במחקרים מסוימים, גם כאלו שנערכים בישראל, נמצא כי שמן קנאביס יכול להרוג תאים סרטניים של מספר סוגי סרטן – ביניהם סרטן השד וסרטן הערמונית. בנוסף להשפעה על מחלת הסרטן בעצמה, השימוש בשמן קנאביס רפואי בחולים בכל סוגי הסרטן יכול לעזור להם בהתמודדות עם המחלה – בהפחתת הכאבים הכרוניים, הבחילות וההקאות.

אולי תתעניין גם בסוגי השמנים האלו:

שמן תמנע >>
שמן עצמון >>
שמן ארדון >>
שמן אדיר >>
שמן שגיא >>

קל ופשוט: נוחות השימוש בשמן הקנאביס הרפואי

אחד היתרונות המשמעותיים בשימוש בשמן קנאביס רפואי, כפי שציינו בתחילת המאמר, הוא נוחות השימוש בו. במקרים רבים בתי הגידול בישראל מספקים לחולים בעלי הרישיון לקנאביס רפואי את שמן הקנאביס הרפואי. בכך החולי לא צריכים להתעסק בהכנתו של השמן, הדורשת, כפי שציינו מעלה, יכולות והבנה בתחום מיצוי הקנאביס.

אם כך, המשתמשים בשמן קנאביס רפואי מרוויחים מספר פעמים – הן משמן הממצה בצורה הטובה ביותר את יכולותיו של הקנאביס הרפואי, הן ביכולת לתת את שמן הקנאביס לילדים, הן בהתאמה טובה יותר של סוג הקנאבינואידים לתסמין או לבעיה הדורשים טיפול, והן בהשפעה הארוכה יותר של שמן הקנאביס על האדם – במקום השפעה מהירה של כמה דקות ,השפעה ארוכה יותר שיכולה להימשך גם כמה שעות, בהתאם לסוג וחוזק שמן הקנאביס הרפואי.

במאמר זה סקרנו כמעט את כל מה שאתם צריכים לדעת על שמן הקנאביס הרפואי – באילו תסמינים הוא משפיע בצורה משמעותית, כיצד מכינים אותו, מהם היתרונות והחסרונות שלו לעומת עישון קנאביס או אידוי, ואיך נוחות השימוש בשמן הקנאביס הרפואי יכולה לעזור לכם בטיפול במחלות מהם אתם או יקיריכם סובלים. השימוש בשמן הקנאביס הרפואי הוא אחת מהדרכים המובילות כיום לשימוש בקנאביס בעולם הרפואה, ואנשים רבים משתמשים בו כדי להפחית את תסמיני המחלות, להוריד את מינון הכאבים ולאפשר לסובלים ממחלות קשות לחיות חיים טובים ורגילים עד כמה שניתן. ייתכן ושימוש בשמן קנאביס רפואי יכול לעזור גם ליקיריכם או לכם.