מידע רפואי

מהי מחלת אפילפסיה?

אפילפסיה היא מחלה שמאופיינת בהתקפי פרכוסים הנגרמים מפעילות חשמלית לא תקינה של המוח. ההתקפים יכולים להיות ממוקדים, למשל תנועת גפיים, סטיית מבט של העיניים ועוד. ההתקף הגדול של הפרכוסים, זה שכולם מכירים ואיתו מזוהה האפילפסיה אצל אנשים שהם לא אנשי מקצוע, נקרא התקף טוני קלוני כללי, גרנד מל. כמות ההתקפים וסוגם משתנה מאדם לאדם ויכולה להיות בין התקף כל מספר שנים ועד התקפים על בסיס יומי. 

הסיבות לאפילפסיה הן רבות ומגוונות וכוללות רקע גנטי, פגיעה מוחית מגורם חיצוני, למשל מתאונה, שבץ מוחי, פגיעה בעובר בעת הריון ועוד. אצל חלק מהחולים לא ניתן לדעת מה הוא הגורם.

הטיפול באפילפסיה מתחלק לפי סוגי החולים. כ-50% מהחולים מטופלים בתרופות, מאוזנים היטב ולעתים ממשיכים את חייהם כרגיל ללא התקפים. ישנם חולים שיותר קשים לאיזון תרופתי, ולעתים התרופות רק מצליחות להוריד את כמות ההתקפים אך לא למנוע אותם. כ-20 עד 30% מהחולים אינם מגיבים לתרופות והם אינם מאוזנים תרופתית. ישנם טיפולים ניתוחיים שכוללים איתור וכריתה של אזור בעייתי במוח שמקצר, השתלת קוצב ווגאלי  ועוד. כל אלה לא מתאימים לכל החולים.

למידע רפואי נוסף >>

איך קנאביס רפואי מטפל באפילפסיה?

בעקבות המלצת אנשי מקצוע,  ומקרים רבים של חולים והורים של ילדים חולים באפילפסיה שדיווחו על ירידה בכמות ההתקפים, ולעתים הפסקתם באופן מוחלט, מה שהוביל לשיפור משמועתי באיכות החיים של החולים, משרד הבריאות החליט לאשר טיפול בקנאביס רפואי בחולי אפילפסיה. על מנת לקבל את הטיפול בקנאביס, החולים צריכים לעמוד בקריטריונים הבאים.

  • החולה סובל מאפילפסיה קשה לפחות כשנתיים המתאפיינת בהתקפי טוני קלוני והתקפים אחרים העלולים לפגוע בחולה וגורמים לפגיעה קשה באיכות החיים.
  • החולה ניסה לפחות 5 סוגים של תרופות שלא הועילו ותועד לפחות התקף אחד בחודש תוך כדי טיפול תרופתי.
  • המלצה של נוירולוג במרפאה לאפילפסיה תוך כדי התחייבות למעקב אחרי המטופל וצירוף של חוות דעת של פסיכיאטר שבדק את המטופל.
  • בילדים מתחת לגיל 18 דרוש המלצה של נוירולוג ילדים. בנוסף, הטיפול ניתן לאחר ניסיון של 5 תרופות נגד אפילפסיה וטיפולים כמו דיאטה קטוגנית, קוצב וואגלי וניתוח שלא עזרו. 
  • בששת החודשים הראשונים לטיפול של ילד, חובה להמשיך לתת שתיי תרופות נגד אפילפסיה במינון מלא. לאחר שישה חודשים, שבהם יש ירידה משמעותית בכמות ההתקפים, ניתן להתחיל להוריד את מינון התרופות באופן הדרגתי, עד להפסקה לחלוטין של הטיפול התרופתי. 

לא ידוע עדיין מה עושה הקנאביס במוח שעוזר לחולי האפילפסיה והידע על ההשפעה החיובית שלו על חולי אפילפסיה הוא ידע קליני שמגיע מתוצאות של שימוש של חולים ודיווח על השפעות הקנאביס, בנוסף למחקרים מדעיים על חולים. הטיפול בחולי אפילפסיה ניתן בשמן CBD שאינו גורם לתופעות פסיכואקטיביות שהרבה אנשים חוששים מהן. 

קנאביס רפואי לאפילפסיה ניתן על ידיי מספר ספקי קנאביס רפואי בישראל כיום, אצלנו בחברת פארמוקן החולים מתחילים לרוב עם המינון הנמוך ביותר וממשיכים לעלות במינון עד למינון מקסימלי שנקבע מראש, כאשר תוך כדי טיפול החולה נמצא במעקב רפואי הן של קרובי החולה, למשל הורים לילד, הן של רופאים מומחים והן של ספק הקנאביס.

לעוד מידע על קנאביס >>