עמוד ראשי » מידע רפואי » תסמונת טורט

תסמונת טורט

תסמונת טורט היא הפרעה נוירולוגית. המחלה מתפרצת על פי רוב בתקופת הילדות, היא באה לידי ביטוי בהשמעת קולות או מילים ללא כל שליטה, אי שליטה בתנועות גוף (טיקים). החומרה והתדירות של התנועות משתנים בין חולה וחולה, לא קיימים שני חולים עם אותה תסמונת טורט בדיוק. גם מקרים קלים של תסמונת טורט פוגעים בהערכה העצמית של הילד וגורעים מאיכות החיים שלו. טיקים חמורים דורשים טיפול אינטנסיבי יותר. תכנית הטיפול במקרים המורכבים כוללת גם טיפול תרופתי, ייעוץ ופיזיותרפיה.

חשוב לציין כי לא כל מקרה בו ילד סובל מטיקים או פליטות פה מעיד על תסמונת טורט. תסמינים ראשונים למחלה מופיעים בין גיל שנתיים לגיל 8. המחלה מגיעה לשיאה בגיל 12. ישנם מקרים בהם התסמינים חולפים עם השנים לעומת מקרים בהם הטיקים מלווים את החולה למשך כל חייו.

תסמונת טורט אינה מעידה על רמת משכל זו או אחרת. אין לתסמונת כל השפעה על האינטליגנציה של האדם. חומרת הטיקים אינה מעידה על כושר למידה או יכולות חברתיות. חולים אשר זוכים לסביבה תומכת וטיפול מתאים מצליחים להתגבר טוב יותר על התסמונת. על פי רוב, התסמונת באה לידי ביטוי בטיקים מוטוריים ווקאליים קבועים.

כיצד קנאביס רפואי מטפל בתסמונת טורט?
משרד הבריאות מאשר כיום מתן קנאביס רפואי לחולים בתסמונת טורט. הזכאות לקנאביס מותנית בקבלת אישורים מתאימים, הפנייה של רופא, המתנה לועדות בדבר מיצוי אפשרויות טיפול אחרות. הטיפול בקנאביס יעיל עבור חולים אשר סובלים מכאבים, עיוותים וכאלו אשר אינם מגיבים לטיפולים אחרים. כיום אין טיפול ברור בגין תרופה נקודתית אשר נמצאה כיעילה להפסקת הטיקים וניראה שהחומרים הפעילים בקנאביס הינם היחידים אשר נותנים מענה ורגיעה משמעותית בקרב הסובלים מתסמונת.

לזכאות

חזרה למעלה דילוג לתוכן