עמוד ראשי » מידע רפואי » טרשת נפוצה

טרשת נפוצה

טרשת נפוצה היא מחלה אוטואימונית, זוהי מחלה בה המערכת החיסונית של הגוף תוקפת את הגוף. התסמינים באים לידי ביטוי בתשישות, חולשת עצבים, חולשה או שיתוק חלקי בגפיים, פגיעה

סחרחורות, כאבים/עקצוצים באזורים שונים של הגוף. חומרת הפגיעה במערכת השרירים משתנה מחולה לחולה. הגורם לפגיעה בשרירים הוא מערכת החיסון של הגוף, המערכת פוגעת בקרום אשר עוטף את העצבים בצורה אשר אינה מאפשרת תקשורת תקינה בין המוח לבין חלקי הגוף, כאשר הנזק אשר גורמת המחלה עם התפתחותה בלתי הפיך.

מחלת הטרשת מחמירה עם השנים. בשלבים מתקדמים, החולים מאבדים כל יכולת ללכת או לדבר. טרשת עשויה להופיע בכל גיל, אך לרוב ניתן יהיה לזהות סימנים ראשונים בין הגילאים 20-40. כמו כן, בין החולים מהמחלה אפשר למצוא כמות גדולה יותר של נשים בהשוואה למספר הגברים.

כיצד קנאביס רפואי מטפל בטרשת נפוצה?
הרפואה המודרנית אינה מסוגלת לרפא את הטרשת. כיום, אין כל דרך למנוע מהמערכת החיסונית לפגוע בגוף מבלי לפגוע בה בצורה אנושה. הטיפול בטרשת מתמקד בניסיונות למנוע ולמתן את המתקפות של מערכת החיסון על מערכת העצבים. עירוי עם מנות גדולות של סטרואידים מצליח להפסיק את ההתקפים ולעצור את הפגיעה. פרט לכך, מטופלים החולים במחלה גם בתרופות אשר מחלישות את מערכת החיסון.

קנאביס מביא הקלה בהתכווצויות השרירים והעוויתות. מחקרים מראים כי שימוש קבוע בקנאביס מביא להרפיית השרירים. בעבור החולים במחלה מדובר בהקלה משמעותית. קנאביס מאפשר לחולים שימוש טוב יותר בשרירים, הקלה בכאבים, שנת לילה טובה יותר, חזרה להליכה ועוד. יחד עם זאת, נדגיש כי קנאביס אינו מונע או דוחה את ההתקפים של מערכת החיסון, הוא אינו מהווה תחליף לתרופות הקונבנציונאליות.

יש לציין כי לעיתים חלק מהחולים התלוננו על סחרחורות ותחושת סחרור עקב שימוש בקנאביס אך אלו מקרים פרטניים אשר אינם משפיעים על בריאות המטופלים כאשר היתרונות הינם רבים הרבה יותר ביחס לחסרונות. מדובר בתופעת לוואי מוכרות וידועות. הטרשת בעצמה גורמת לפגיעה ביכולת החשיבה וקשיי ריכוז. בעזרת הקנאביס הרפואי ניתן להרגיע את המערכות ולהתרכז תוך מנוחה נפשית דבר אשר מקל על כלל מערכות נוירולוגיות.

שימוש בקנאביס רפואי מאושר על ידי משרד הבריאות בעבור חולי טרשת. אך כל מקרה נבחן לגופו. תכנית הטיפול, המינון והנפקת האישורים הדרושים, מתבססים על שקילת היתרונות אל מול החסרונות. קנאביס רפואי מעניק הקלה של ממש בעבור רבים, אך הוא אינו מתאים לכלל החולים.

לזכאות

חזרה למעלה דילוג לתוכן