עמוד ראשי » מידע רפואי » ניוון שרירים

ניוון שרירים

מחלת ניוון שרירים (ALS) היא אחת המחלות הקשות ביותר בתחום. המחלה פוגעת בתאי העצב האחראים על המוטוריקה. הפגיעה אינה מאפשרת  למוח להמשיך לשלוט על הפעלת השרירים. תאי העצב נהרסים על ידי המחלה בצורה בלתי הפיכה. עם התקדמות המחלה החולה אינו מסוגל כלל להפעיל את השרירים.

הידרדרות המחלה מגיעה עד למצבים של שיתוק מוחלט. תסמיני המחלה באים לידי ביטוי בשיתוק השרירים האחראים על תנועת הגפיים, הנשימה, הדיבור ועוד. כאשר חומרת הפגיעה בשרירים משתנה מחולה לחולה. הסימפטומים הראשונים של המחלה אינם מעוררים דאגה. קל יהיה להתעלם מהם. הסימנים הראשונים באים לידי ביטוי בחולשה בשרירי הגפיים, עוויתות בתנועת השרירים, קשיים בדיבור, קושי בנשימה או בבליעה. ברוב המקרים, התסמינים הראשונים אשר מעוררים דאגה הם חולשת שרירים משמעותית אשר גורמת לנפילת חפצים ועייפות.

נדגיש כי מחלת ניוון שרירים אינה פוגעת בעצבים התחושתיים. חושי הראייה, השמיעה, הטעם, הריח והמישוש אינם נפגעים. כמו כן, אצל רוב החולים אין כל פגיעה קוגניטיבית. הם נשארים צלולים ומודעים למצבם הקשה לכל אורך הדרך.

טיפול ושיפור איכות חיים בעבור חולי ניוון שרירים

הרפואה המודרנית אינה מסוגלת להציע ריפוי לחולים במחלה. אך באמצעות מרכזי שיקום וטיפול רפואי תומך, ניתן יהיה להשיג איכות חיים בינונית עד טובה. קיימת תרופה למחלה (Rilutek) אשר מצליחה להאט את התקדמות המחלה ולהפחית את חומרת השיתוק. כמו כן, כוללת תכנית הטיפולים גם פיזיותרפיה, ריפוי בדיבור והתאמת מכשירי עזר. בעזרת טיפול תומך מתאים, מצליחים החולים לשמור על איכות חיים במשך מספר שנים.

קנאביס רפואי משמש את החולים בהקלה בכאבים ושיפור מצב הרוח . החומר הפעיל בצמח הקנאביס מסייע גם בהרפיית השרירים, הפחתת כמות הרוק בפה והגברת התיאבון. בעבור חולי ניוון שרירים מדובר בהקלות משמעותיות. השימוש בקנאביס הוא בשורה טובה בעבור החולים במחלה. משרד הבריאות מאשר הנפקת מרשמי קנאביס רפואי בעבור החולים במחלה.

קיימים מחקרים מעודדים אשר טוענים כי קנאביס מסוגל להאט את הידרדרות המחלה. החומר הפעיל בקנאביס משפיע על תאי העצב בצורה חיובית. כיום, הקנאביס ומחלת ניוון השרירים נמצאים עדיין תחת מחקר. מיטב החוקרים עמלים במטרה למצוא תרופה מתאימה למחלה ולהביא לפריצת דרך.

לזכאות

חזרה למעלה דילוג לתוכן