עמוד ראשי » מידע רפואי » קרוהן/קוליטיס

קרוהן/קוליטיס

מחלת הקרוהן היא מחלת מעי דלקתית הגורמת לאי נוחות גדולה, כאבי בטן ואף לנזקים קשים במערכת העיכול של החולים בה. זוהי למעשה דלקת כרונית ברירית מערכת העיכול, הנוצרת כתוצאה מכך שהמערכת החיסונית של הגוף מפרישה חומרים היוצרים נזק לרירית המעיים ויוצרים בה דלקת. במקרים רבים הדלקת אינה רציפה לאורך כל מערכת העיכול המשתרעת מחלל הפה ועד לפי הטבעת, ועל כן יש ערבוב בין אזורים דלקתיים לאזורים תקינים.

הסימפטומים הנפוצים למחלה משתנים ויכולים להתגבר ולהתחזק במשך תקופות ארוכות. עם זאת, הם לרוב כוללים כאבי בטן קשים, שלשולים דמיים או ריריים, חולשה, איבוד משקל וחום. מכיוון שזו מחלה אוטואימונית, כל חולה מקבל אותה באופן שונה.

מחלת הקרוהן יכולה להופיע בכל גיל, אך לרוב מופיעה בגברים ובנשים בני 20 עד 40. זו מחלה כרונית, שכיום לרפואה אין מרפא עבורה. עם זאת, ניתן לטפל במחלה בצורה טובה ולהפחית את הכאבים והתסמינים בצורה משמעותית באמצעות דיאטה מיוחדת המונעת אכילת מאכלים שיעירו או יגרמו לדלקת לחזור ולהכאיב למטופלים.

כיצד קנאביס רפואי עוזר לחולי קרוהן?
לקנאביס הרפואי יש תכונות רבות המועילות מאוד לחולי קרוהן. קנאביס רפואי עוזר להפיג ולהפחית כאב המהווה תסמין משמעותי של מחלת הקרוהן. בנוסף לכך, הקנאביס גם מעורר תיאבון, אשר רבים מהחולים בקרוהן מדווחים כי איבדו כמעט לחלוטין. שמירה על מערכת עיכול תקינה ובריאה משמעותה גם להזין את הגוף במזון לו הוא זקוק, והקנאביס תורם בכך תרומה משמעותית. בנוסף הקנאביס הרפואי משפר את מצב הרוח הירוד של החולה וגורם לתחושה כללית טובה יותר. הקנאביס הרפואי גם מחזק את המערכת החיסונית של החולה ובכך נמצא יעיל עבור תסמינים נוספים המשבשים את החיים של חולי הקרוהן וכל זאת לרוב ללא תופעות לוואי קשות. למרות שהמחקר הרפואי כיום במחלת הקרוהן אינו מקיף, מחקרים שנערכו בישראל על ידי ד"ר תמנע נפתלי, מומחית לגסטרואנטרולוגיה וסגנית מנהלת המכון במרכז הרפואי "מאיר" בכפר סבא, ניסו לשפוך אור על הקשר החיובי בין קנאביס רפואי למחלת הקרוהן.

לפי גילוייה של ד"ר נפתלי, שמחקרה ושמה הפכו למוכרים ברחבי העולם בעקבות מחקריה פורצי הדרך בשימוש בקנאביס לחולי מחלות מעי דלקתיות, כמו קוליטיס וקרוהן, השימוש בקנאביס רפואי בקרב חולי קרוהן משפר בצורה דרמטית את התפקוד והתחושה היומיומית לחולי הקרוהן. חולים שמשתמשים באופן קבוע בקנאביס רפואי מדווחים על פחות כאבים, פחות אפטות במעי הנוצרות כתוצאה מהמחלה, ותחושה כללית טובה. חלק מהנחקרים אפילו דיווחו שהשימוש בקנאביס רפואי עוזר להם להרגיש כאילו אינם חולים כלל במחלה.

מחקרים נוספים שבוצעו ברחבי העולם ועסקו בקשר שבין קנאביס רפואי למחלות מעי דלקתיות, כמו קרוהן וקוליטיס, מוכיחים גם כי טיפול בקנאביס רפואי יכול למנוע סיבוכים מסוימים של מחלת הקרוהן, ובכך להועיל בצורה נוספת לחולים הסובלים ממחלות המעי הדלקתיות והקשות הללו.

לזכאות

חזרה למעלה דילוג לתוכן