מידע רפואי

מהי תסמונת פיברומיאלגיה?

פיברומיאלגיה, בעברית דאבת שרירים, היא תסמונת המתאפיינת בכאבי שרירים ורגישות המפושטים בכל הגוף. בנוסף לכאבים ישנה עייפות כרונית, כאבי ראש, קושי בריכוז, דיכאון וירידה ביכולת התפקוד היומיומי של החיים. המחלה תוקפת  3% ל-5% מהאוכלוסייה, כאשר רוב הסובלים ממנה הן נשים. הגיל הממוצע שבו לרוב מגלים את המחלה נא בין 20 ל-60.  הגורמים למחלה הם מגוונים וכוללים גנטיקה, חבלות ראש, סטרס, מחלות זיהומיות ועוד.

אבחון התסמונת נעשה קודם כל ע"י שלילת מחלות אחרות שעלולות לסכן את החולה. האבחון נעשה לאחר שהחולה מתלונן על כאב שנמשך למעלה משלושה חודשים ברצף. מה שמאפיין במיוחד את התסמונת הוא שלמרות שהחולה מתלונן על כאבים, בדיקות המעבדה יוצאות תקינות. לפעמים הקושי באבחון התסמונת גורם לכך שהסובלים ממנה יאובחנו לאחר מספר שנים.

הטיפול בפיברומיאלגיה הוא משולב בין תרופות לטיפולים אחרים. הטיפול התרופתי כולל תרופות נוגדי דיכאון שיש להן השפעה על שיכוך כאבים,  ויפאקס, פרוזק ועוד. ניתנות גם תרופות לטיפול באפילפסיה שיש להן השפעה על כאב, כגון ליריקה. ישנה תרופה שהיא מאושרת לטיפול בפיברומיאלגיה שנקראת פרגבלין. בין הטיפולים הלא תרופתיים ניתן למצוא פעילות גופנית, הידרותרפיה, טאי צ'י, דיקור סיני, טיפול קוגנטיבי התנהגותי ועוד. חשוב לציין שכל  הטיפולים אינם מרפאים את מחלת הפיברומיאלגיה אלה עוזרים לחולה לשפר את איכות החיים ולחיות עם התסמונת חיים נורמטיביים ככל הניתן.

למידע רפואי נוסף>>

כיצד קנאביס רפואי מטפל בפיברומיאלגיה?

בשל סגולותיו המוכרות של קנאביס בשיכוך כאבים ובסיוע בטיפול בדיכאון, קנאביס נמצא מועיל מאוד לטיפול בפיברומיאלגיה. חולים רבים בארץ ובחו"ל מדווחים על ירידה משמעותית בכאב עד היעלמותו. בנוסף, החולים מדווחים על יכולת יותר טובה לישון, וכתוצאה מכך ירידה בעייפות הכרונית ואף היעלמותה.

במחקרים רבים שנעשו בעולם, בין היתר בקנדה, ספרד בריטניה וארה"ב, נמצא שהטיפול בקנאביס לפיברומיאלגיה יעיל יותר מטיפול בתרופות קונבנציונליות. הקנאביס מראה על שיפור תסמיני המחלה ללא תופעות לוואי קשות כמו אלו שמגיעות עם הטיפול התרופתי. דוגמה לכך ניתן לראות במחקר שנעשה בברצלונה ובו נבדקו 28 חולים בפיברומיאלגיה. החולים חולקו ל-2 קבוצות. קבוצה אחת קיבלה קנאביס, והשנייה טיפול בתרופות קונבנציונליות. תוצאות המחקר מראות שהקנאביס יעיל יותר מתרופות קונבנציונליות בפרמטרים של הטיפול בכאב, עייפות ודיכאון המגיעים עם המחלה.

ממצאים מעניינים שהביאה קרן הכאב הבינלאומית בסקר שערכה בשנת 2014 של למעלה מ -1,300 חולים בפיברומיאלגיה הופתעו לגלות שלמרבה הפלא, כמעט שליש – 30% מהנשאלים – דיווחו על שימוש בקנאביס רפואי. לתוצאות המלאות של הסקר >>

מבין משתתפי הסקר יותר מ 390 משתתפים דווחו כי שהשתמשו בקנאביס, שנשאלו על ההשפעה על מיזור הכאב על ידי קנאביס בהשוואה לתרופות שאושרו על ידי ה- FDA, אנשים רבים יותר דיווחו על שימוש בקנאביס כיעיל:

  • 62% דיווחו כי הקנאביס היה "יעיל מאוד" בטיפול בסימפטומי הכאב שלהם.
  • 33% דיווחו כי הקנאביס "עזר קצת".
  • ורק 5% אמרו שזה לא עוזר להם בכלל.

ד"ר אית'ן רוסו, רופא נוירולוג ופרמקולוג בולט שהקדיש את הקריירה המקצועית שלו לחקר הקנאביס ומערכת האנדוקנבינואידית, הסיק במחקרו תיאוריה כי פיברומיאלגיה יכולה להיות קשורה לליקוי בתפקוד המערכת האנדוקנבינואידית הקלינית שבגוף (CECD).

בשנת 2014 אישר משרד הבריאות את הטיפול בפיברומיאלגיה ע"י קנאביס תחת סעיף מחלות כאב היקפיות במסמך הנוהל הרשמי לטיפול בקנאביס, נוהל 106. למרות האישור העקרוני לטיפול בתסמונת עם קנאביס, אין התוויות ספציפיות למתן הקנאביס בתסמונת. לאחר אבחון התסמונת, שלוקח לעתים זמן רב, נאלצים החולים לנסות תרופות קונבנציונליות וטיפולים אחרים במשך שנה עד לקבלת אישור לטיפול עם קנאביס.

למרות הקושי בקבלת הטיפול. בשנים האחרונות יש שיפור בגישה של הממסד הרפואי במתן טיפול בקנאביס, כך שיש בהחלט תקווה שהמסלול שיאלצו לעבור חולי הפיברומיאלגיה לקבלת הקנאביס, יהיה פחות ארוך ופחות קשה.

לעוד מידע על קנאביס רפואי >>