מידע רפואי

מהי מחלת הקרוהן?

מחלת הקרוהן היא מחלת מעי דלקתית, שיכולה לגרום לאי נוחות גדולה, כאבי בטן ואף לנזקים קשים נוספים במערכת העיכול של החולים בה.

זוהי למעשה דלקת כרונית ברירית מערכת העיכול, הנוצרת בכך שהמערכת החיסונית שלנו פוגעת במעיים, מפרישה חומרים היוצרים נזק לרירית המעיים שלנו ויוצרים בה דלקת. במקרים רבים הדלקת אינה רציפה לאורך כל מערכת העיכול, המשתרעת מחלל הפה ועד לפי הטבעת, ועל כן יש ערבוב בין אזורים דלקתיים לאזורים תקינים.

לרוב הקרוהן תוקפת את החלק הסופי של המעי הדק, המהווה את המעבר בין המעי הדק למעי הגס. כחצי מהחולים סובלים מפגיעות במעי הגס והדק. נדיר למצוא פגיעות של מחלת הקרוהן בפה או בוושט.

המחלה גורמת לנזקים רבים למערכת העיכול שלנו, כמו היווצרות חלל המעי וחיבורים לא טבעיים (הנקראים גם "פיסטולות") בין איברי גוף שונים, היכולים לגרום לשורה ארוכה של בעיות – מכאבי בטן קשים, עד בעיות עיכול ואפילו לריח רע מאיברי המין בחלק מהמקרים.

הסימפטומים הנפוצים למחלה משתנים, ויכולים להתגבר ולהתחזק במשך תקופות ארוכות. עם זאת, הם לרוב כוללים כאבי בטן קשים, שלשולים דמיים או ריריים, חולשה, איבוד משקל וחום. מכיוון שזו מחלה אוטואימונית, כל חולה מקבל אותה באופן שונה.

מאבחנים את הקרוהן באמצעות שילוב של שלוש בדיקות – בדיקות דם במעבדה שיכולות לדווח לנו על זיהומים ודלקות בדם, בדיקות דימות אנדוסקופיות (כמו רנטגן, MRI, CT ועוד) למציאת דלקות במערכת העיכול, ובדיקת צואה (קלפרוטקטין) המאפשרת להבין בצורה קלה ונוחה יחסית מהו מצבה העדכני של המחלה, והאם היא בפעולה או ברגיעה.

הקרוהן יכולה להופיע בכל גיל, אך לרוב מופיעה בגברים ובנשים בני 20 עד 40. זו מחלה כרונית, שכיום לרפואה המודרנית אין מרפא עבורה, בנוסף למעט מחקר תקף על המחלה. עם זאת, ניתן לטפל במחלה בצורה טובה ולהפחית את הכאבים והתסמינים בצורה משמעותית, תוך חיים כמעט רגילים. הרבה מכך באמצעות קנאביס רפואי, שעוזר לנו לשלוט בכאבים ובתסמיני המחלה.

במידה ואתם חולים במחלה, רופאים רבים ממליצים על דיאטה מיוחדת שתמנע מכם לאכול מאכלים שיעירו או יגרמו לדלקת לחזור ולהכאיב לכם. בנוסף לכך, גם לקנאביס הרפואי יש סגולות רבות המועילות, בעיקר בתחום הפחתת הכאבים והשליטה בתיאבון, שיכולות לעזור לכם להתמודד עם המחלה בצורה טובה יותר ולחזור לחיים תקינים ונורמליים.

כיצד קנאביס רפואי עוזר לחולי קרוהן?

לקנאביס הרפואי יש תכונות רבות המועילות מאוד לחולי קרוהן.

סגולותיו החיוביות של הקנאביס, בעיקר בשימוש בקנאביס רפואי בריכוז גבוה של הקנאבינואידים THC ו-CBD, עוזר בראש ובראשונה להפיג ולהפחית כאב המהווה תסמין משמעותי של מחלת הקרוהן. בנוסף לכך, הקנאביס גם מעורר תיאבון, אותו מדווחים רבים מהחולים בקרוהן כי הם איבדו כמעט לחלוטין. שמירה על מערכת עיכול תקינה ובריאה משמעותה גם להזין את הגוף במזון לו הוא זקוק, והקנאביס תורם בכך תרומה משמעותית.

בנוסף הקנאביס הרפואי משפר את מצב הרוח הירוד של החולה וגורם לתחושה כללית טובה יותר . הקנאביס הרפואי גם מחזק את המערכת החיסונית של החולה  ובכך נמצא יעיל עבור תסמינים נוספים המשבשים את החיים של חולי הקרוהן וכל זאת לרוב ללא תופעות לוואי קשות.

בישראל ניתן לקבל רישיון לשימוש בקנאביס רפואי לחולי מחלת הקרוהן. משרד הבריאות מתנה את קבלת הרישיון לחולה העונה על הדרישות הבאות :

  • בהשגת מסמכים המוכיחים באופן ברור את אבחנת מחלת הקרוהן.
  • לאחר ניסיונות שמוצו ונכשלו במשך שלושה חודשים לפחות לשימוש בתרופת אימונומודולטור (כמו פורינטול או אימוראן).
  • בנוסף לנוגד TNF אחד (כמו רמיקייד או הומירה).
  • בנוסף לשלבים אלו, יש לשלול אפשרות לביצוע ניתוח להסרת מעי חולה קצר.

השגת רישיון לקנאביס רפואי מהרופא המטפל המוסמך וטיפול באמצעות קנאביס רפואי יכול לעזור מאוד לחולה הקרוהן לשקם את חייו ולחזור לאורח חיים תקין שיאפשר חיים פעילים ואתגריים, עבודה גם בעבודות מאומצות והנאה מלאה מהחיים, ללא מחשבה על מחלת הקרוהן.

שימוש בקנאביס רפואי, תוך ייעוץ והתאמת זן הקנאביס המתאים ביותר עבורכם, יכול לחולל פלאים בהרגשתכם ובשגרת חייכם היומיומית. אנו נעשה כל מאמץ על מנת להתאים לכם את זן הקנאביס הרפואי הנכון והרצוי ביותר עבורכם, וזאת על ידי קבלת הדרכה וליווי על ידי נציגי פארמוקן.

מחקרים בתחום

למרות שהמחקר הרפואי כיום במחלת הקרוהן אינו מקיף, מחקרים שנערכו בישראל על ידי ד"ר תמנע נפתלי, מומחית לגסטרואנטרולוגיה וסגנית מנהלת המכון במרכז הרפואי "מאיר" בכפר סבא, ניסו לשפוך אור על הקשר החיובי בין קנאביס רפואי למחלת הקרוהן.

לפי גילוייה של ד"ר נפתלי, שמחקרה ושמה הפכו למוכרים ברחבי העולם בעקבות מחקריה פורצי הדרך בשימוש בקנאביס לחולי מחלות מעי דלקתיות, כמו קוליטיס וקרוהן, השימוש בקנאביס רפואי בקרב חולי קרוהן משפר בצורה דרמטית את התפקוד והתחושה היומיומית לחולי הקרוהן. חולים שמשתמשים באופן קבוע בקנאביס רפואי מדווחים על פחות כאבים, פחות אפטות במעי הנוצרות כתוצאה מהמחלה, ותחושה כללית טובה. חלק מהנחקרים אפילו דיווחו שהשימוש בקנאביס רפואי עוזר להם להרגיש כאילו הם אינם חולים כלל במחלה.

למרות שמחקריה של ד"ר נפתלי לא הראו שיפור משמעותי בכל הנוגע לריפוי המחלה, הקנאביס עוזר לחולי קרוהן רבים גם לפי מחקרה של הד"ר לעבור את היום, לחיות חיים בריאים, נורמליים ותקינים עד כמה שאפשר, לסבול פחות מכאבים ולהרגיש "לא חולים". למחקר המלא >>

ארבעה מחקרים נוספים שבוצעו ברחבי העולם ועסקו בקשר שבין קנאביס רפואי למחלות מעי דלקתיות, כמו קרוהן וקוליטיס, מוכיחים גם כי טיפול בקנאביס רפואי יכול למנוע סיבוכים מסוימים של מחלת הקרוהן, ובכך להועיל בצורה נוספת לחולים הסובלים ממחלות המעי הדלקתיות והקשות הללו.